Toyota i Panasonic otworzą sieć fabryk superwydajnych baterii

24 stycznia 2019, 13:17
Nissan_Leaf_012
Fot.: Bateria w Nissanie Leaf; wikimedia.commons.org

Spółki Toyota i Panasonic porozumiały się co do stworzenia spółki joint-venture mającej na celu produkcję superwydajnych baterii nowej generacji. Sieć fabryk zacznie prace już w latach 20-tych.

Właścicielem spółki joint-venture w 51% będzie Toyota, podczas gdy Panasonic przypadnie 49% udziałów. Pięć fabryk ma zostać przekazanych wspólnemu przedsiębiorstwu przez Panasonic. Znajdują się ona w Chinach i Japonii.

Jak informuje agencja Nikkei, produkcja baterii ma zostać rozpoczęta we "wczesnych latach 20-tych XXI wieku".

Nowe baterie mają być przeznaczone do samochodów hybrydowych i elektrycznych Toyoty. Mają się charakteryzować "50-krotnie większą pojemnością niż obecnie stosowane baterie w pojazdach hybrydowych". Stanie się to za sprawą wykorzystania elektrolitu w postaci stałej zamiast ciekłej. Pozwoli to na zmniejszenie objętości baterii.

Podstawową wadą baterii litowo-jonowych jest niebezpieczeństwo ich samozapłonu w przypadku dojścia do wycieku płynnego elektrolitu. Wówczas znajdujący się w elektrodach lit łączy się z powietrzem, co powoduje zapłon.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
tymotek
piątek, 25 stycznia 2019, 00:36

Ta współpraca wyjdzie na dobrze wszystkim, jeżeli dobrze do tego podejdą i rzeczowo to hybrydy zostaną jeszcze bardziej dopieszczone. Znając inwencję twórczą i zawziętość japończyków to kwestia czasu. Bacznie będę obserwował.

Jonaszek
czwartek, 24 stycznia 2019, 23:30

Ciekawe jak ta współpraca im wyjdzie...

Tweets Energetyka24