Szwedzka karta płatnicza odrzuci transakcję jeśli przekroczysz limit śladu węglowego

9 maja 2019, 14:37
Zrzut ekranu 2019-05-09 o 14.36.08
Fot.: Doconomy

Szwedzka firma fintech Doconomy i Mastercard wypuściły kartę płatniczą połączoną z aplikacją, których celem jest walka z emisją CO2.

Karta płatnicza DO Black, opracowana przez szwedzkie Doconomy i Mastercard, połączona jest z aplikacją na smartfony. Jej działanie opiera się na obliczaniu szacunkowego śladu węglowego związanego z zakupem produktów za jej pomocą. W przypadku przekroczenia określonego limitu, aplikacja może odmówić zrealizowania kolejnej płatności.

Szacunki śladu węglowego prowadzone są w oparciu o Aland Index, umożliwiający zbadanie emisji CO2 powiązanej z codzienną konsumpcją.

Sama karta płatnicza została wyprodukowana z materiałów ekologicznych oraz zadrukowana z wykorzystaniem AirInk – tuszu wytworzonego z przetworzonych cząsteczek zanieczyszczających powietrze.

Użytkownicy DO Black są nagradzani za nawyki przyjazne środowisku poprzez specjalny system rabatowy do zrealizowania w certyfikowanych sklepach.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
gość
piątek, 10 maja 2019, 14:39

w przypadku przkroczenia emisji CO2, karta powinna umożlwiać płatność przy wstrzymanym oddechu... tani chwyt pseudo-eko-bankowców....

Marcin
piątek, 10 maja 2019, 13:55

Bez dwutlenku węgla nie byłoby życia na ziemi. Jeśli już bankowcy promują lewacką propagandę to nie jest dobrze.

Naiwny
czwartek, 9 maja 2019, 23:53

Pomysł niezły pod warunkiem, że użytkownik tej karty nie dysponuję inną lub gotówką. Normalnie jak mi karta nie działa to płacę inną lug gotówką. W takiej sytuacji ta nowa karta to zwykły pic. Zero efektu poza poprawą samopoczucia kilku bankowców.

Xyz
piątek, 10 maja 2019, 11:13

Ale zawsze to moze dac ci poglad jak realnie kazdy z nas przyczynia sie do emisji co2. Malo kto zastanawia sie nad tym na codzien i nie widzimy tego. Moze takid podejscie spowoduje, ze zaczniemy byc tego swiadomi i ograniczymy konsumpcje nie dlatego, ze nie możemy wyjsc poza limit, ale dlatego, ze bedziemy chcieli zminimalizowac nasz jednostkowy wplyw na srodowisko. Jak mowi stare powiedzonko: 'chcesz cos zmienic, zacznij od siebie'

fizyk
piątek, 10 maja 2019, 20:37

Zawsze się zastanawiam, czemu się walczy z emisją dwutlenku węgla? Przecież dzięki niemu rośliny mają dużo lepsze warunki do życia.

Tweets Energetyka24