Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju

14 maja 2019, 14:18
putin
Fot.: kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

"Udziałowi Federacji Rosyjskiej na pełną skalę w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego przeszkadzają działania o charakterze ograniczającym, wprowadzone przez obce państwa wobec FR, w tym w odniesieniu do branży naftowej i gazowej jej kompleksu paliwowo-energetycznego" - głosi dokument podpisany przez prezydenta Rosji we wtorek.

Przeszkodę taką stanowi również "przeciwdziałanie, wywierane przez obce państwa i organizacje międzynarodowe" w odniesieniu do "projektów w sferze energetyki realizowanych z udziałem FR" - napisano w doktrynie.

Wśród wyzwań zewnętrznych dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji wymieniono m.in. wzrost produkcji gazu skroplonego na świecie i kształtowanie się globalnego rynku gazu skroplonego. Do owych wyzwań zaliczono także takie czynniki zewnętrzne, jak przemieszczenie się centrum światowego wzrostu gospodarczego w region Azji i Pacyfiku czy spowolnienie wzrostu popytu na nośniki energii na świecie.

Jako zagrożenie polityczne dla bezpieczeństwa energetycznego określono stosowanie przez inne państwa mechanizmów prawa międzynarodowego, wynikających z umów i mechanizmów finansowych "w celu wyrządzenia szkody kompleksowi paliwowo-energetycznemu RF i ogółem jej gospodarce".

W doktrynie jest też mowa o "dyskryminacji organizacji rosyjskich" na światowych rynkach energetycznych poprzez "zmiany międzynarodowych regulacji normatywnych i prawnych w sferze energetyki", w tym "pod pretekstem dywersyfikacji źródeł importu" energii. Jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji oceniono ponadto ograniczenie dostępu instytucji rosyjskich do nowoczesnych technologii i sprzętu i możliwości przyciągnięcia finansowania przez podmioty rosyjskie.

Dokument nakreśla także różnorodne wyzwania, czynniki ryzyka i zagrożenia o charakterze wewnętrznym i transgranicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji.

Nowa doktryna, która obejmuje perspektywę na lata 2025-2030, zastąpi poprzednią z 2012 roku.

Wśród różnych kierunków działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rosji dokument przewiduje rozwijanie infrastruktury kompleksu paliwowo-energetycznego m.in. na Krymie - anektowanym przez Rosję w 2014 roku - oraz w obwodzie kaliningradzkim. Jako jedno z zadań mających na celu technologiczną niezależność rosyjskiej energetyki wskazano rozwój wewnętrznego rynku gazu skroplonego.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił pod koniec 2018 roku, zapowiadając doktrynę, iż przewidziano w niej kroki mające na celu obronę interesów rosyjskich z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Jako jeden z kierunków minister wymienił wzmożone prace w celu zastępowania importu produkcją krajową. Celem miałoby być przestawienie przemysłu rosyjskiego w zakresie "krytycznych technologii" w pełnym zakresie na własną produkcję - mówił Nowak.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Naiwny
środa, 15 maja 2019, 22:26

Kolego "Szach …" Ta biedna i zacofana Rosja właśnie zawarła umowę między China National Nuclear Power (CNNP) a rosyjską spółką Rosatomu-Атомстройэкспортом na budowę w Chinach 3 i 4 bloku elektrowni jądrowej АЭС «Сюйдапу» budowa ma się zacząć w 2021-22 r. Wartość kontraktu to 17,8 mld . Co ciekawe wcześniej budowę miał realizować amerykański Westinghouse. I jest to kolejny kontrakt Rosatomu który twierdzi, że ma portfel zamówień na ponad 200 mld . Kontrakt ostatecznie załatwił pewnie Rosjanom Trump zrywając negocjacje handlowe z Chinami. To jak Rosja dostała tego "mata" to co My mamy powiedzieć?

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 16 maja 2019, 23:12

Kolego powiedz mi czy te wszystkie kontrakty rezerwy nadwyżki wpłyną na poprawę sytacji ludzi. Może w końcu będą drogi,pensje zaczną rosnąć,długość życia będzie większa itd.Bo na razie czy Tobie się podoba czy nie to dochody rosjan spadają 5-rok z rzędu Kolega funek miał o tym napisać i się stracił. Te wszystkie pieniądze pójdą na nie mające analogów pancyry,t14 itd.Jak również na mieszanie się w wybory w innych państwach.Ba na wynagrodzenie magików z s.petersburga ,których komentarze bawią mnie codziennie.Rosja od czasów carów była wielkim biednym i zacofanym krajem. I wiesz co nic się nie zmieniło.Świat wam ucieka kolego. Powiem Ci szczerze mnie to cieszy. Ciebie raczej mniej.To kwestia percepcji.

Niuniu
środa, 15 maja 2019, 18:20

Koledzy zamiast rozczulać się nad "bidą" Rosji może skupmy się na Nas i naszych "osiągnięciach" W 2019 roku nadwyżka eksportowa Rosji przekroczyła 208 mld . Przy czym była znacząco wyższa niż w 2017r. A przecież Rosja ugina się pod ciężarem snkcji i do tego toczy wojnę w Syrii i utrzymuje okupowany Krym i Donbas. W tym czasie w roku najwyższego wzrostu gospodarczego i bumu w Europie naszym podstawowym rynku zbytu Polska uzyskała deficyt w handlu zagranicznym coś ok. 3 mld euro. Sukces nie? Do tego w zdecydowanie gorszym ekonomicznie 2017r mieliśmy niewielką ale jednak nadwyżkę eksportową coś ok. 0,7 mld euro. W 2018 zresztą nie tylko w handlu zagranicznym nie bardzo Nam wyszło - deficyt Budżetu Państwa też nam wyszedł nieźle. To kto tu jest ten "biedny" i kto powinien mieć powody do zmartwienia.

Niuniu
wtorek, 14 maja 2019, 19:08

Wygląda to na realistyczną ocenę tego co na Świecie dzieje się z rynkiem energetycznym. Ale komentujemy tylko część dokumentu omawiając wycinek dotyczący gazu i to skroplonego. A co z resztą. Gaz ziemny, ropa, węgiel, magazynowanie energii i jej nośników, linie przesyłowe, magistrale gazowe itd. A co w tym dokumencie mówią władze Rosji o energii atomowej i odnawialnej? I o rozwoju wschodu kraju z całą wielką Syberią? O udziale w gazyfikacji byłych republik radzieckich? ITD.

Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 14 maja 2019, 17:03

Biedna ta rosja sami nikczemnicy wszędzie.Kto to widział,żeby jakieś państwo chciało dywersyfikować dostawy gazu czy ropy. To straszne plus nowe technologie to jeszcze gorsze. Zamiast podpisywać długoletnie umowy na wyłączność i płacić 30% więcej.Świat zwariował. Biedna ta rosja.

rob ercik
środa, 15 maja 2019, 03:36

Szach mat, jakos pomimo podpisywania korzystnych kontraktow ani ropa ani gaz nie potanialy w Polsce

Reklama
Tweets Energetyka24