Posada w Rosniefcie za jeden taniec? Była szefowa MSZ Austrii w rosyjskim gigancie

3 marca 2021, 16:50
42613609731_9151570a1a_k
Fot. Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten / Flickr

Karin Kneissl, w przeszłości szefowa austriackiego MSZ, dołączy do Gerharda Schrödera w Radzie Dyrektorów Rosnieftu. Nie brakuje spekulacji, że to kolejny europejski polityk nagrodzony za obronę rosyjskich interesów w sektorze energii.

W czasie sprawowania urzędu ministra spraw zagranicznych Austrii Kneissl zasłynęła głównie zaproszeniem Władimira Putina na swój ślub. Media obiegły później zdjęcia ukazujące głęboki ukłon wykonany podczas tańca z prezydentem Rosji - gest równie drobny, co symboliczny. Te wydarzenia wywołały szereg kontrowersji oraz pytań związanych z równoczesnym wsparciem austriackiej minister dla ekspansji Moskwy na europejskim rynku gazu.

Karin Kneissl, jak wynika z dokumentów, obejmie stanowisko „niezależnego dyrektora” - takie samo jak to, które sprawuje były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder.

W Radzie Dyrektorów Rosnieftu zasiadają również m.in. Matthias Warnig (były współpracownik Stasi, a obecnie szef Nord Stream 2 AG), Robert Dudley i Bernard Looney (a więc były i obecny szef BP), Hamad Rashid Al-Mohannadi oraz Faisal Alsuwaidi (przedstawiciele Qatar Investment Authority). Wśród członków rady znaleźć można oczywiście także Rosjan - wicepremiera Nowaka oraz Igora Sieczina.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
mzs
czwartek, 4 marca 2021, 11:33

Można by powiedzieć że jest to wyjątkowo niemoralne kiedy Austria mówi o demokracji, praworządności i ekologii a jeden z jej ministrów dostaje ciepłą posadkę w Rosniefcie. Firmie która za nic ma ekologię i ochronę środowiska, w państwie które stoi łapówkami i za nic ma praworządność, wolność i demokrację. Liczą się tylko pieniądze, moralność odchodzi na dalszy plan.

elgi
czwartek, 4 marca 2021, 10:00

I co w tym złego, aaaaaaaa bo w Rosji, to dlatego źle. W amerykanskim byłoby zgodne z"demokracją". Hahahahah

Xd
czwartek, 4 marca 2021, 05:51

No tak u nich to jest naganne ale w europie czy usa to normalny demokratyczny obyczaj jak premier zostaje prezesem banku czy byli ministrowie członkami rad nadzorczych czy też dają wykłady po 150tys dol za godzinę

Niuniu
czwartek, 4 marca 2021, 01:34

Tak się załatwia interesy. U Nas jest Pan Obajtek.

Henryan
czwartek, 4 marca 2021, 13:16

Czy kolega mógłby nieco rozwinąć to porównanie sytuacji Pana Obajtka do sytuacji byłej minister MSZ z Austrii w rosyjskim koncernie?

mc.
środa, 3 marca 2021, 21:58

I tak się kupuje polityków. Ale "Zachód" - nie widzi, nie słyszy i nie czuje smrodu tego g.....

Tweets Energetyka24