Reklama

Atom

Nowoczesne reaktory atomowe tematem dyskusji zespołu parlamentarnego [RELACJA]

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

Dziś w Sejmie na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energetyki dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski przedstawił plan wdrożenia technologii reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych helem (ang. HTGR) w Polsce. Dyskusja wykazała ponadpartyjne poparcie dla wdrażania tego typu inicjatyw, brakuje jednak jednoznacznego poparcia ze strony najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej.

Dyrektor Sobolewski prezentując pomysł skupił się na aspekcie bezpieczeństwa, tak często wzbudzający wątpliwości opinii publicznej: „Najważniejszą rzeczą w tym reaktorze to jest kwestia paliwa. Tutaj uran zamyka się w skorupce z krzemu, co powoduje, że powłoka jest nie do stopienia. W wypadku awarii ten reaktor wychłodzi się sam, co zostało udowodnione podczas testów w Japonii. Nie ma możliwości stopienia rdzenia w tym reaktorze”, mówił.

Ponadto szef departamentu energii atomowej podkreślał, że rozwój technologii HTGR to pomysł popularny także poza granicami naszego kraju: „HTGR to nie jest jakaś nasza fanaberia, tylko ogólnoświatowy trend”, zaznaczał przedstawiciel ME.

Definiując dalsze kroki władzy wykonawczej, Sobolewski wskazał na projekt budowy reaktora badawczego: „Na początek chcielibyśmy wybudować reaktor badawczy w miejscu reaktora Maria, miałby on moc 10 MWh. Docelowo w Polsce jest miejsce na 10-20 reaktorów”, zaznaczył.

Bez odpowiedzi nie pozostała także kwestia obaw części społeczeństwa co do rozwoju technologii jądrowej: „Obawy przed elektrowniami atomowymi wiążą się z niewiedzy, dlatego jako Ministerstwo Energii angażujemy się w działalność edukacyjną – udało nam się już przeprowadzić ok. 260 lekcji dla dzieci i młodzieży, aby uczyć nowe pokolenie o zaletach tego typu źródła energii”, mówił Sobolewski.

Kluczowym wątkiem jest także wpływ energetyki jądrowej na polski miks energetyczny: „energetyka atomowa jest sposobem na uniezależnienie się od dostaw gazu, który w długim okresie może kosztować dużo więcej niż obecnie”, przekonywał minister.

Z kolei przedstawiciel PKN Orlen zwrócił uwagę na możliwość produkcji wodoru w elektrowni tego typu, jednocześnie podkreślając słabości obecnych metod pozyskiwania pierwiastka, który przez wielu uważany jest jako paliwo przyszłości: „Obecnie jesteśmy największym producentem wodoru w Polsce, ale przy jego produkcji emitujemy także olbrzymie ilości CO2 – jest to nasz największy emitent. Dlatego możliwość produkcji wodoru z HTGR jest szansą na bardziej ekologiczną produkcję tego surowca, który jest szansą na przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki”, podkreślał reprezentant PKN Orlen.

Radosław Żydok z KGHM opowiedział z kolei o dotychczasowych doświadczeniach lubińskiej spółki związanych z rozpoznaniem nowej technologii: „w latach 2014-2015 robiliśmy rozeznanie co do tego typu reaktorów, „killerem” okazało się otoczenie legislacyjne – np. obszar ochronny dla małego reaktora badawczego jest taki sam jak dla dużego reaktora przemysłowego”, mówił Żydok.

Zamykając dyskusję, minister Sobolewski zwrócił uwagę na fakt, iż do realizacji projektu potrzeba jednoznacznej inicjatywy premiera lub parlamentu: „Cieszę się, że to co pokazaliśmy znalazło tutaj zainteresowanie. Jesteśmy w tym projekcie w kluczowym punkcie, gdzie ktoś musi „nacisnąć przycisk”. Kluczowym problemem dzisiaj jest problem politycznej decyzji. Trzeba jasno powiedzieć: „tak, chcemy takiego projektu!”. Być może potrzebujemy uchwały parlamentarnej. Mamy wszelkie środki, żeby ten projekt zrealizować, tylko potrzebujemy jasnego sygnału, ze chcemy w to iść”, zakończył Sobolewski.

Reklama

Komentarze

    Reklama