Największa inwestycja w historii należącej do KGHM Huty Miedzi Legnica

28 czerwca 2019, 21:00
Zrzut ekranu 2019-06-29 o 15.44.50
Fot.: KGHM
Energetyka24
Energetyka24

KGHM uruchamia jedyny w Polsce piec WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny) do przetopu recyklingowego miedzi. Piec spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska, posiada najnowocześniejszą instalację do oczyszczania gazów procesowych i jest elementem strategicznego programu. Inwestycja optymalizuje wykorzystanie posiadanej infrastruktury, zmniejszy jednostkowy koszt produkcji i jednocześnie zwiększy wykorzystanie miedzi pochodzącej z recyklingu. Budowę zrealizowano w rekordowo krótkim czasie, zaledwie 15 miesięcy.

Uruchomiony 28 czerwca 2019 roku piec WTR jest przeznaczony do przetopu wysokiej jakości surowców recyklingowych z możliwością uzupełnienia wsadu płynną miedzią.  Dzięki zdolności przejęcia funkcji pozostałych pieców, w trakcie ich postojów remontowych, produkcja huty będzie na stabilnym wysokim poziomie. Daje to szansę na podniesienie obecnej efektywności Spółki i zwiększenie produkcji miedzi.

Inwestycja w pełni wpisuje się w realizację nowej strategii KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023. Jednym z jej elementów jest wzrost produkcji hutniczej z wsadów obcych, w których istotną część stanowią złomy miedzi, by w 2030 roku osiągnąć poziom 35%.

- Jako lider polskiej gospodarki odpowiadamy na wyzwania turbulentnego świata. Oparcie produkcji miedzi w dużej mierze na złomie jest przykładem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która jest nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju Spółki. To największa inwestycja w historii Huty Miedzi Legnica, nie tylko pod względem poniesionych nakładów, ale przede wszystkim,  ze względu na ogromny skok technologiczny tego Oddziału. Przekształci się on w hutę hybrydową mającą perspektywę rozwoju na kolejne lata. To krok w kierunku pozyskiwania surowca z recyklingu.- powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

-Mamy tutaj widoczny znak naszej polityki reindustrializacji. Inwestycja jest ekologicznie jak najlepiej przygotowana i została przeprowadzona o czasie. Tworzy dobre perspektywy dla Legnicy i KGHM. Ta inwestycja ma przed sobą wielkie perspektywy, to modernizacja oparta o badania i rozwój, polską myśl techniczną, dbałość o czyste środowisko. Właśnie takie inwestycje będziemy wspierać i promować. Piec WTR to pierwszy taki piec, który będzie działał wykorzystując recykling, chroniąc środowisko, wykorzystując surowce w najlepszy możliwy sposób. Jestem bardzo zadowolony, że ta inwestycja jest prośrodowiskowa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podstawową funkcją pieca WTR jest przetapianie złomów i rafinacja pirometarulgiczna miedzi. Dotychczas tę funkcję pełniły piece anodowe. Budowa WTR jest konsekwencją realizacji planów wymiany technologii na wydziale elektrorafinacji. Obecna,  konwencjonalna metoda wykorzystania podkładek z cienkiej blachy katodowej, zostanie zastąpiona nowocześniejszą technologią bezpodkładkową (TB). W miejsce podkładek stałych pojawią się  matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Proces produkcyjny będą też uzupełnić maszyny do „zdzierania” katod i przygotowywania matryc. Produkcja katod w technologii bezpodkładkowej poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy, poprzez automatyzację procesu technologicznego.

Całość inwestycji wyniesie około 250 mln złotych.

jw/mat. pras

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24