Naimski dla E24: Hub zdarzy się „po drodze" realizacji naszej strategii – dywersyfikacji dostaw

7 października 2019, 09:10
naimski
Fot.: Energetyka24.com

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z Energetyka24.com skomentował plan stworzenia polskiego hubu gazowego w oparciu o projekty dywersyfikacji dostaw gazu i budowaną obecnie infrastrukturę.

„Stworzenie polskiego hubu gazowego będzie rezultatem budowy infrastruktury gazowej, o której mówił prezes Gaz-System Tomasz Stępień, a także potrzebne będzie stworzenie instrumentu dla wymiany handlowej. Hub zdarzy się „po drodze" realizacji naszej strategii - dywersyfikacji dostaw gazu do Polski” – powiedział Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z Energetyka24.com na temat planu stworzenia polskiego hubu gazowego w oparciu o projekty dywersyfikacji dostaw gazu.

Wystąpienie ministra Naimskiego towarzyszyło briefingowi prasowemu zorganizowanego 4 października przez Gaz-System w związku z otwarciem gazociągu Lwówek-Odolanów, mającego na celu rozprowadzenie gazu z Baltic Pipe.

Inwestycja zrealizowana przez GAZ-SYSTEM polegała na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia 8,4 MPa wraz z linią światłowodową, zlokalizowanego na terenie 19 gmin województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Projekt był realizowany w podziale na dwa etapy inwestycyjne:

  •  ETAP I: Lwówek – Krobia o długości ok. 113 km, obejmujący połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia.
  •  ETAP II: gazociąg Krobia – Odolanów o długości ok. 54 km, obejmujący połączenie węzłów Krobia i Odolanów.

Na etapie I budowy wykonano jeden z najtrudniejszych przewiertów HDD o długości ok. 1022 m pod Kanałem Wonieść. Przewiert ten składał się z dwóch równoległych otworów wiertniczych: jednego otworu dla instalacji gazociągu DN 1000 mm i jednego otworu dla zainstalowania stalowej rury osłonowej DN 200 mm dla kabli światłowodowych. Zastosowanie metody przewiertu sterowanego przejścia gazociągiem pod przeszkodą zapewniło przeprowadzenie inwestycji przy optymalnym zabezpieczeniu środowiska naturalnego. Łącznie na trasie gazociągu wykonano 120 przejść bezwykopowych.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 10 października 2019, 15:16

Bardzo podobają mi się eksperci na tym forum ! Podważający wszystko co dotyczy naszej niezależności energetycznej! Jeszcze raz my już nie chcemy waszego gazu! Zrozumcie to w końcu? Będzie łatwiej albo zmieńcie pracę!!

Katon
wtorek, 8 października 2019, 12:50

Aby utworzyć taki hub, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, trzeba mieć czym handlować, a więc zapewnić sobie dostawy surowca który będzie można kierować na rynki trzecie. Po drugie, klient z tych rynków trzecich musi być zainteresowany ich zakupem. Jak to wygląda w przypadku Polski Panie Naimski? Jesteśmy obecnie w stanie sprowadzić 5mln m3 gazu przez Świnoujście (docelowo 7,5 mld m3). W roku 2022, jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego 10 mld m3 z BP. Po dodaniu własnego wydobycia, zakładając że nie będziemy kupowali gazu z Rosji, będziemy dysponowali około 20-ma mld m3 gazu rocznie. Polskie potrzeby to 16 mld m3 i te potrzeby rosną. Jak duża będzie nadwyżka którą będzie można ulokować na innym rynku? Druga sprawa, potencjalni kupcy. Jak dotąd, nie zgłosił się nikt, ani po gaz że Świnoujścia, ani po gaz z BP. Jak Pan Naimski wyobraża sobie funkcjonowanie takiego hubu, nie mając ani surowca do reeksportu, ani kupców na ten surowiec, tym bardziej, że za naszą zachodnią granicą powstaje prawdziwy hub gazowy, mający dostęp do ogromnych ilości surowca, w o wiele niższej cenie?

Sobie pan
wtorek, 8 października 2019, 22:45

Ma być jeszcze pływający terminal w Gdańsku, także na spokojnie. Jeśli Rosjanie dadzą wtedy bardziej konkurencyjne ceny też można przecież to rozważyć. Po to jest dywersyfikacja. Najlepiej wszystko skrytykować, nie podjąć się cięzkiego zadania, napchać własną kieszeń i powiedzieć że państwo jest teoretyczne.

Katon
środa, 9 października 2019, 09:37

No dobrze, będzie jeszcze terminal w Gdańsku i co z tego? Są chętni na ten gaz? Rosja da lepsze ceny? Rosja już daje lepsze ceny. Kto kupi gaz z polską marżą, skoro może kupić taniej bez niej? Myślisz że Rosjanie zaproponują celowo dla Polski tak atrakcyjne ceny, bo Naimski też chce zarobić? Decyzje i działania w tym sektorze podejmuje się na dekady, dzisiaj już można tylko śnić o potędze. Polska miała ogromne szansę by naprawdę stać się takim hubem, tylko właściwe decyzje należało podjąć w latach dziewięćdziesiątych, a nie pleść bzdur o szpiegowskich światłowodach.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 10 października 2019, 15:12

I dlatego ukraina kupiła u nas! Ps dostawa w listopadzie?

Katon
piątek, 11 października 2019, 07:50

Ukraina "kupuje" od nas gaz, który my prędzej zakupiliśmy w Rosji. Jaki gaz sprzedamy Ukrainie, jak nie będziemy już kupować gazu od Gazpromu? Dlaczego unikasz rozmowy o liczbach?

Tweets Energetyka24