Maklerzy: ceny ropy mogą spać o 30%. "USA, Brazylia i Norwegia zaleją rynek"

12 listopada 2019, 09:00
chart-1905225_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Kraje OPEC+ nie pogłębią cięć w dostawach surowca - podają maklerzy. Wskazują też, że w przyszłym roku możliwe jest "zalanie" rynków przez surowiec z USA, Brazylii i Norwegii.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,08 USD, po zwyżce ceny o 0,40 proc.

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,49 USD za baryłkę, wyżej o 0,51 proc.

Na rynkach są sygnały, że kraje OPEC oraz sojusznicy kartelu raczej nie zdecydują o pogłębieniu cięć dostaw ropy.

Minister ropy Omanu Mohammed Al Rumhy poinformował, że OPEC i inni dostawcy ropy utrzymają obecne poziomy dostaw, kiedy spotkają się w grudniu na posiedzeniu w Wiedniu, aby ocenić sytuację na globalnych rynkach paliw.

Tymczasem Arabia Saudyjska zwiększyła dostawy swojej ropy - w październiku Saudyjczycy pompowali dziennie 10,3 mln baryłek surowca, aby uzupełnić zasoby ropy na rynkach po wrześniowych atakach na jej instalacje i zmniejszeniu wówczas produkcji.

W przyszłym roku możliwe jest, że USA, Brazylia i Norwegia "zaleją" rynki paliw nową ropą, a analitycy Morgan Stanley prognozują, że ceny ropy Brent mogą spaść wówczas o niemal 1/3 jeśli OPEC+ nie zdecyduje, aby jeszcze mocniej ograniczyć dostawy ropy.

Ropa w USA na NYMEX staniała podczas poprzedniej sesji o 0,7 proc.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Katon
sobota, 16 listopada 2019, 07:43

Im więcej USA wyśle ropy by zalać nią światowe rynki, tym więcej tej ropy na tym światowym rynku będą musiały zakupić. USA jeszcze długo nie będą pod tym względem samowystarczalne. Aby USA mogły zaspokoić swoje potrzeby i jeszcze wysłać w świat tyle ropy ile Rosja, musiałyby podwoić swoje wydobycie. A co z kosztami? Przecież kilka lat temu, jak ceny spadły do zapowiadanego w artykule poziomu, to zamykali wiertnie, bo dopłacali do każdej baryłki.

Pan Ferdek
środa, 13 listopada 2019, 11:29

Tacy sami znafcy 4 lata temu (wtedy z Goldman Sachs-a) twierdzili, że baryłka ropy lada moment będzie kosztować 20 USD.

anda
wtorek, 12 listopada 2019, 14:20

A to ciekawe a skąd wezmą ropę? W Norwegi złoża na wyczerpaniu , w Brazylii są ale na trzeba je wydobyć a nie ma czym, USA jak na razie to zaczynają ropę z Rosji sprowadzać.

Tweets Energetyka24