Reklama

Górnictwo

Chiny po raz pierwszy unikają projektów węglowych w Nowym Jedwabnym Szlaku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Chiny nie sfinansowały żadnych projektów węglowych w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI) do połowy roku, co zdarzyło się po raz pierwszy od uruchomienia planu w 2013 roku - podał w raporcie Międzynarodowy Instytut Zielonych Finansów. 

Brak finansowania ze strony Chin dla najbrudniejszego paliwa kopalnego pojawia się w obliczu zwiększonej kontroli ze strony inwestorów i grup ekologicznych z powodu obaw o wkład w zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka. Według instytutu z siedzibą w Pekinie ponad 70% wszystkich budowanych obecnie elektrowni węglowych opiera się na chińskich funduszach, a kolejne miejsca zajmują inwestycje z Japonii i Korei Południowej. Seul zapowiedział w kwietniu, że wstrzyma wspierane przez państwo finansowanie elektrowni węglowych za granicą.

"Coraz trudniej jest uzyskać finansowanie dla projektów węglowych" - powiedział Christoph Nedopil, autor artykułu i dyrektor Centrum Inicjatywy Zielonego Pasa i Drogi w instytucie. "Wraz z nowymi wytycznymi dotyczącymi ekologizacji inwestycji zagranicznych ze strony chińskiego rządu, spodziewamy się jeszcze mniejszych możliwości dla projektów węglowych w BRI w przyszłości" – mówił.

Finansowanie BRI w 140 krajach wyniosło łącznie 19,3 mld USD w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r., co oznacza spadek o 29% w porównaniu z rokiem wcześniej - podał IIGF. Inwestycje za pośrednictwem globalnego planu infrastruktury osiągnęły szczyt w pierwszej połowie 2019 r., ale od tego czasu spadły z powodu pandemii Covid-19. Energia i transport stanowiły 65 proc. wszystkich inwestycji BRI w pierwszej połowie. W ramach sektora energetycznego 37% finansowania przeznaczono na gaz ziemny, 30% na ropę naftową, a 28% na energię wodną.

Chiny starają się, aby ich inwestycje były bardziej zrównoważone pod względem środowiskowym. Koalicja BRI nadzorowana przez ministerstwo środowiska opracowała w grudniu system klasyfikacji kolorystycznej, który ma pomóc w ocenie ryzyka związanego z inwestycjami zagranicznymi. Szefowie banków państwowych w Chinach wezwali również do stopniowego wycofywania się z finansowania węgla, a bank centralny rozpoczął w tym miesiącu ocenianie operacji finansowych kredytodawców. Industrial and Commercial Bank of China Ltd. porzucił w czerwcu plany finansowania wartej 3 mld dolarów elektrowni węglowej w Zimbabwe.

Pomimo tych wysiłków, finansowanie BRI dla zielonej energii spadło o 90% w pierwszej połowie roku w porównaniu do roku poprzedniego, zgodnie z raportem. Średnia wielkość transakcji również się zmniejsza, spadając do 550 milionów dolarów z 1,3 miliarda dolarów w 2018 roku.

Projekty węglowe napotykają również na rosnący opór ze strony lokalnych społeczności. W ubiegłym roku ponad 20 organizacji pozarządowych wezwało chińskie banki do wycofania wsparcia dla elektrowni węglowej budowanej w Turcji.

Reklama
Reklama

Zmniejszenie ilości energii wytwarzanej z węgla jest niezbędne do osiągnięcia celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Ministrowie G20 nie doszli w zeszłym tygodniu do porozumienia w sprawie zaprzestania wykorzystywania węgla, kluczowego zobowiązania, które grupy ekologiczne miały nadzieję osiągnąć przed rozmowami klimatycznymi ONZ COP26 w Szkocji jeszcze w tym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama