Wielka Brytania: na 90% stacji benzynowych nie ma paliwa

27 września 2021, 12:22
stacja paliww
Fot. Pixabay

W poniedziałek do 90% brytyjskich stacji paliw wyschło w głównych angielskich miastach po tym, jak panika zakupowa pogłębiła kryzys w łańcuchu dostaw wywołany niedoborem kierowców ciężarówek, który, jak ostrzegają detaliści, może uderzyć w piątą co do wielkości gospodarkę na świecie.

Poważny brak kierowców ciężarówek po Brexicie w Wielkiej Brytanii zasiał chaos w łańcuchach dostaw we wszystkim, od żywności po paliwo, wywołując widmo zakłóceń i podwyżek cen w okresie przedświątecznym.

Zaledwie kilka dni po tym, jak rząd premiera Borisa Johnsona wydał miliony funtów, aby zapobiec niedoborom żywności z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu ziemnego i jego produktu ubocznego, dwutlenku węgla, ministrowie wielokrotnie prosili ludzi o powstrzymanie się od paniki przy zakupach.

Jednak w niedzielę kolejki dziesiątek samochodów wracały ze stacji benzynowych po całym kraju, połykając zapasy i zmuszając wiele stacji do po prostu zamknięcia. Pompy w brytyjskich miastach były albo zamknięte, albo miały znaki informujące, że paliwo jest niedostępne - poinformowali reporterzy Reutera.

"Niektórzy z naszych członków, duże grupy, twierdzą, że 50% jest pustych od wczoraj, niektórzy mówią nawet, że to może być 90%" – powiedział Sky Brian Madderson, prezes Petrol Retailers Association.

Stowarzyszenie sprzedawców benzyny (PRA) reprezentuje niezależnych sprzedawców paliw, którzy obecnie stanowią 65% wszystkich placówek w Wielkiej Brytanii.

„Widać więc, że jest to dość ostre” – powiedział Madderson. "Poniedziałek rano zacznie się całkiem sucho" - dodał.

BP podało w niedzielę, że prawie jednej trzeciej brytyjskich stacji benzynowych skończyły się dwa główne rodzaje paliwa, ponieważ panika zakupów zmusiła rząd do zawieszenia prawa konkurencji i umożliwienia firmom współpracy w celu zmniejszenia niedoborów. 

Sekretarz ds. gospodarki Kwasi Kwarteng powiedział, że zawieszenie umożliwi firmom wymianę informacji i koordynację ich reakcji.

„Ten krok pozwoli rządowi na konstruktywną współpracę z producentami paliwa, dostawcami, przewoźnikami i sprzedawcami detalicznymi, aby zapewnić, że zakłócenia zostaną zminimalizowane w miarę możliwości” - powiedział dział biznesowy w oświadczeniu.

Rząd ogłosił w niedzielę plan wydania wiz czasowych dla 5 tys. zagranicznych kierowców ciężarówek.

Ale liderzy biznesu ostrzegają, że rządowy plan jest rozwiązaniem krótkoterminowym i nie zapobignie dotkliwego niedoboru siły roboczej.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
M
środa, 29 września 2021, 12:13

Nieprawda, że 90% stacji nie ma paliw (na razie). Ale wszystkie borykają się z niedoborami. Nieprawda, że są tu puste półki. Jakoś co tydzień chodzę do sklepu, albo i dwa razy w tygodniu i braków nie zauważyłam nigdzie. Co do Brexitu i wyjazdu ludzi. 96% Polaków dostało rezydenturę (ale niektórzy i tak wrócili do Polski z sentymentu albo dlatego, że ich partnerki czy partnerzy chcieli). Rezydentury nie dostali jej tylko ci Polacy, którzy byli karani. Nie dostało rezydentury zaś około 40-54% Włochów, Rumunów czy Francuzów (Rumunów akurat tu było dużo, Francuzów i Włochów mało). Co do rynków zbytu, Wielka Brytania załatwiła sobie je w Azji. Mieszkam tu i obserwuję, czytam tutejsze info. Aby zlikwidować problem, rząd planuje ułatwić zdawanie egzaminów dla kierowców ciężarówek, zmniejszyć ich ceny, zwiększyć liczbę egzaminów (a właściwie dopuszczonych do egzaminów). Tak więc pojawi się sporo nowych kierowców, którzy nie powinni nimi być. Jeśli szybko nie zażegnają kryzysu, zacznie być problem z dostawami do sklepów. Wtedy będą kłopoty.

Niuniu
poniedziałek, 27 września 2021, 16:46

Kolejny efekt Brexitu. Ale Polexit oczywiście będzie lepszy.

Autor
wtorek, 28 września 2021, 12:20

To nie sam Brexit to spowodował. Przecież nikt im nie broni otworzyć rynku pracy dla tych spoza UK. Stwierdzili, że dadzą radę.bez pracowników z za granicy wprowadzając poza brexitowe ograniczenia. Powinni całkowicie zlikwidować zasiłki to i pracowników by im lawinowo przybyło z własnych zasobów ludzkich....

Autor Autor
wtorek, 28 września 2021, 15:23

Jak nie brexit? Przecież po to wychodzili, żeby utrudnić życie pracownikom z poza UK i w konsekwencji zmusić ich do wyjazdu. Zlikwidowanie zasiłków nic nie da. Tuż przed pandemią na zasiłkach było 3% w wieku produkcyjnym, czyli same spierdoliny życiowe. Tacy nie nadają się wogóle do pracy, a zwłaszcza do rozwożenia i przepompowywania paliwa.

S. Żaba
poniedziałek, 27 września 2021, 15:37

No ale ważne, że Brexit się się udał.

Austriak
wtorek, 28 września 2021, 06:56

Bo to bylo w interesie i Rosji i USA i Chin.

Tweets Energetyka24