Reklama

Gaz

Kowalski: wyrok w sporze z Gazpromem to sukces Polski, PGNiG i naszych prawników

Fot. MAP
Fot. MAP

„Dzisiejsze zwycięstwo PGNiG to wielki sukces Polski i polskiego championa gazowego” - powiedział o wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, zaznaczając zasługi zespołu prawnego, który pracował nad tym sporem.

Minister Kowalski odniósł się do orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sporze między PGNiG a Gazpromem. Według informacji opublikowanych przez polską spółkę, Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok w sprawie ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tejże formuły. Jak szacuje wstępnie polska spółka, orzeczenie szwedzkiego Trybunału może spowodować powstanie należności do zwrotu po stronie Gazpromu, która wynieść może nawet 1,5 miliarda dolarów.

„Dzisiejsze zwycięstwo PGNiG to wielki sukces Polski i polskiego championa gazowego. Trybunał Arbitrażowy potwierdził stanowisko PGNiG. Doszło do zmiany formuły cenowej zgodnie z żądaniem PGNiG. Wyrok ten jest dowodem na to, że rosyjski Gazprom przez lata sprzedawał do PGNiG gaz po zawyżonych cenach. To namacalne uzasadnienie konieczności dokończenia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski do 31 grudnia 2022 r” - powiedział minister Kowalski.

„Zwycięstwo nad Gazpromem traktuję bardzo osobiście, gdyż za tym sukcesem stoi zespół prawników, który od podstaw stworzyłem w 2016 r. jako odpowiedzialny za pion prawny wiceprezes zarządu PGNiG ds. korporacyjnych. W lutym 2016 r. jako zarząd PGNiG podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu postępowania arbitrażowego przeciwko Gazpromowi. Liderami po stronie polskiej 4-letniego sporu z Gazpromem są: mecenas Dariusz Hryniów, radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, obecnie Dyrektor Departamentu Prawnego PGNiG oraz mecenas Tobiasz Szychowski, adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w prowadzeniu procesów sądowych i sporów arbitrażowych, obecnie Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego PGNiG” - zaznaczył polityk.

„Warto przypomnieć także inny duży sukces zespołu prawników w PGNiG. W listopadzie 2016 r. po powzięciu informacji o wydaniu przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej warunki wyłączenia gazociągu OPAL przewidziane w umowie publicznoprawnej zawartej pomiędzy OPAL Gmbh, BNetzA, OAO Gazprom i Gazprom Eksport, spółka córka PGNiG S.A. - PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Korzystny dla Polski wyrok w tej sprawie zapadł 12 września 2019 r.” - podkreślił minister Kowalski.

Reklama

Komentarze

    Reklama