Kijów: Rząd zaakceptował memorandum w sprawie dostaw LNG z USA

27 maja 2020, 16:16
840_472_matched__pjzipy_lng
Fot.: commons.wikimedia.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rząd Ukrainy zaakceptował w środę memorandum, dotyczące współpracy z amerykańską firmą w sprawie dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA. Dokument przewiduje też rozwój infrastruktury gazowej między Ukrainą i Polską - przekazał deputowany Ołeksij Honczarenko.

Portal Ekonomiczna Prawda zaznacza, że taki projekt infrastrukturalny mógłby być częściowo sfinansowany przez USA i UE.

Stroną memorandum są ukraiński rząd i firma Louisiana Natural Gas Exports. Zgodnie z dokumentem, którego zdjęcia zamieścił w serwisie Telegram deputowany Europejskiej Solidarności Ołeksij Honczarenko, dostawy miałyby obejmować 5,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie, a projekt byłby obliczony na co najmniej 20 lat.

"Memorandum nie tworzy zobowiązań prawnych i stanowi jedynie deklarację intencji" - podkreślono w dokumencie.

P.o. ministra energetyki Olha Busławec zaznaczyła, że projekt "przewiduje zbadanie możliwości dywersyfikacji ścieżek dostaw gazu ziemnego poprzez długoterminowe dostawy skroplonego gazu i rozwoju transgranicznej gazowej infrastruktury Ukrainy i UE".

Jak przypomina Ekonomiczna Prawda, w marcu wiceminister energetyki Konstiantin Czyżyk ogłosił, że Waszyngton i Kijów uzgodniły dostawy na Ukrainę skroplonego gazu przez terminale w Polsce w objętości 6-8 mld metrów sześciennych rocznie. Jak dodał, następnie gaz miałby być transportowany do krajów europejskich przez hub powstały na bazie ukraińskich podziemnych magazynów gazu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 28 maja 2020, 21:07

Ilość kłopotów,które spadają na matuszkę poraża! Z każdej strony coś się dzieje. Szczerze mówiąc nie przeszkadza mi to. Wręcz przeciwnie.

tut
środa, 27 maja 2020, 22:53

To jest dobra wiadomość dla nas, dla końca kraina (Ukrainy), dla europy i USA. A zła dla Rosji. Z drugiej strony czy ktoś się o to nas pytał? Bo jakoś nie słyszałem żeby toczyły się jakieś rozmowy.

jrli
czwartek, 28 maja 2020, 11:10

Skoro na tym zarobimy to czemu miałby nas ktoś pytać ? Udostępnimy na zasadach komercyjnych gazport, rurociągi i interkonektory. Zgarniemy co nasze, uwiarygodnimy się jako solidny partner i poczekamy na kolejne okazje. Tak działą biznes, nie polityka.

Wania
środa, 27 maja 2020, 20:33

Rosja traci kolejny rynek zbytu. Brawo Putin mistrz polityki.

Tweets Energetyka24