Merkel i Trump pokłócili się o Nord Stream 2. Chodzi o sankcje USA

30 maja 2020, 16:55
840_472_matched__py2xv1_trumpmerkel
Fot.: The White House

Jak donoszą rosyjskie media, przywódcy Niemiec i Stanów Zjednoczonych pokłócili się podczas rozmowy telefonicznej o przyszłość gazociągu Nord Stream 2.

Według informacji portalu tvzvezda.ru, kanclerz Angela Merkel oraz prezydent USA Donald Trump pokłócili się w rozmowie telefonicznej na temat dalszych losów gazociągu Nord Stream 2.

Jak nieoficjalnie podaje portal, dokładnym tematem sprzeczki miały być sankcje, które na kontrowersyjny projekt mają nałożyć Stany Zjednoczone. Kanclerz Merkel miała zaprotestować przeciwko takim instrumentom. Z kolei gospodarz Białego Domu je popiera.

Sankcje, o których mowa zostały zapowiedziane przez amerykańskich polityków już kilka miesięcy temu. Miałyby one skutecznie uniemożliwić zakup gazu dostarczanego przez Nord Stream 2 do Europy. Ostatnio mówił o nich m. in. senator Ted Cruz, który stwierdził, że „sankcje dla Nord Stream 2 zostały poparte przez cały amerykański rząd i nie ma tu miejsca na negocjacje. Jeśli Gazprom wykorzysta Akademika Czerskiego do ukończenia gazociągu, to prezydent Trump nałoży paraliżujące sankcje”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
PiotrEl
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 11:47

Skąd UE ma wziąć zamiennik dla 200 mld m3 gazu z Rosji? To jest pytanie zadawane w normalnych krajach jak Niemcy. USA ma to głęboko, a takie kraje jak polska mają jakiś własny pomysł?

wtorek, 2 czerwca 2020, 12:57

Jeśli Pan pisze "Polska" z małej litery to widać czyj rząd Pan reprezentuje.

GB
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 15:36

Z Azerbejdżanu, Kataru (szerzej pastw Zatoki Perskiej), Norwegii, Afryki, USA. Do tego dochodzą nowe złoża koło Izraela i Cypru. Proste?

Jola
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 08:58

i bardzo dobrze

Szach mat w jednym ruchu
niedziela, 31 maja 2020, 09:06

Robi się coraz cieplej. A skala problemów przed kremlem wydłuża się niczym długość dróg w Polsce. Nie przypominam sobie wcześniej tak długiego okresu złego okresu na kremlu?

rob ercik
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 01:45

Ups, komuś się coś pomyliło i wysłali gwardię narodową na ulice miast USA a nie Moskwy ...

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 16:29

Gwardia Narodowa na ulicach Moskwy? Mój Boże. Skąd oni was biorą!

Stary Grzyb
sobota, 30 maja 2020, 20:58

Natężenie "prorosyjskiej" polityki prezydenta Trumpa jest wręcz niesłychane, oby tylko został wybrany na drugą kadencję i konsekwentnie tę politykę kontynuował, tak w odniesieniu do NS 2, jak i innych kwestii. Natomiast co do kanclerz Merkel - no cóż, wybrała rolę reprezentantki rosyjskich interesów (pardon, "europejskich wartości"), i poza brnięciem w schroederyzację nic jej nie pozostaje. Byłby czas najwyższy, aby w ramach "realpolitik" Polska zaczęła pilnie równoważyć geograficzne kierunki eksportu, bo obecna nadreprezentacja Niemiec w tym miksie może się odbić czymś znacznie gorszym od czkawki.

Marek1
niedziela, 31 maja 2020, 01:08

Niestety trochę na to już za późno. Polska juz jest niejako wprzęgnięta w system dostaw dla niemieckiej gospodarki. I proszę byc świadomym, że Polacy BARDZO na tym w ciągu ost. 15 lat finansowo skorzystali. Oczywiście jako tzw. junior-partner ze wszystkimi tego zaletami/konsekwencjami. Proszę napisać GDZIE wg. Ciebie Polska miałaby szybko i sprawnie przekierować prawie 30% eksportu z kierunku RFN ??

Stary Grzyb
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 10:50

Prawie 75% polskiego eksportu jest kierowane poza Niemcy, więc po prostu należy tę dywersyfikację wzmocnić. Najbardziej zaniedbany kierunek to USA, i jest to jednocześnie kierunek najbardziej obiecujący - zwłaszcza, jeśli Donald Trump zostanie wybrany na II kadencję (oby, bo to byłoby zgodne z interesami Polski) i będzie kontynuował politykę zmiany punktów ciężkości w Europie (co obyśmy potrafili wykorzystać, jeśli nastąpi).

rob ercik
niedziela, 31 maja 2020, 15:39

Jak to gdzie? nasz strategiczny partner, sojusznik i obrońca

Adrian
sobota, 30 maja 2020, 20:19

I tak oto rosyjska telewizja kłamiąc przygotowuje obywateli na klęskę.

Tweets Energetyka24