Gazprom renegocjuje umowy z europejskimi klientami

14 lutego 2020, 10:36
gazprom flickr
Fot. Flickr/Thawt Hawthje

W latach 2021-2024 wygasają umowy na dostawę gazu rosyjskiego monopolisty z kilkoma krajami europejskimi – Holandią, Bułgarią, Serbią, Włochami, Turcją i Węgrami.

Łączna wartość umów szacowana jest na „dziesiątki miliardów metrów sześciennych” – mówiła Elena Burmistrowa, wiceprezes Gazpromu. Obejmują one klientów z którymi firma współpracuje nawet pół wieku. Pierwsze dostawy gazu z ZSRR datują się na rok 1968.

Serbia, Bułgaria, Holandia, Turcja, Węgry i Włochy kupują razem 30 mld metrów sześciennych gazu od Gazpromu w skali roku. Analitycy wskazują, że w dobie taniego LNG negocjacje będą bardzo trudne.

Wskazujący na rundę negocjacyjną Kommiersant pisze także o Polsce. Nasz kraj nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu jamalskiego obowiązującego do 2022 roku z powodu bardzo niekorzystnych warunków umowy do których zastrzeżenia miała także Komisja Europejska. „Polska planuje zastąpić rosyjski gaz dostawami przez Baltic Pipe z Norwegii oraz LNG z USA” – odnotowuje rosyjska gazeta.

Przywołuje jednocześnie, że Gazpromowi udało się już odnowić umowy z włoskim ENI i niemieckim Uniperem do lat 2035 i 2036 na dostawy 50 mld m3 rocznie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 14 lutego 2020, 18:27

Pomysł był prosty. Dostarczymy Europie gaz. Niemcy w zamian za dingi jedne pod stołem drugie oficjalnie będą go odsprzedawać . Zwiążemy całą Europę kontraktami na lata. Będzie nasza proste! Niestety życie pisze swoje scenariusze. Po pierwsze kto przewidział kilkanaście lat temu rewolucję łupkową w stanach! Po drugie czy ktoś sądził ,że ceny w wyniku łupkowego eldorado tak spadną! Po trzecie niestety ,ale nie wszyscy chcą! Po czwarte nikt nie wie jaka będzie technologia za 10-15 lat. Po piąte może w końcu ktoś zrobi rewolucję łupkową w Europie! Po szóste niektórzy zmądrzeli w końcu! Sponsorować kogoś kto uprawia tanią bandytkę ,kogoś kto podważa powojenny ład i porządek w Europie! Kogoś kto cynicznie kłamie patrzac ci w oczy! Jeśli na początek tylko kilka państw powie dość ! To gazprom ma cieplutko! I to bardzo!

rob ercik
piątek, 14 lutego 2020, 16:24

Chyba jesteśmy jedynym krajem w EU kturemu Nie opłaca się kupować gazu z Rosji, i Oplacs się LNG z USA ... taki ewenement ...

Wa nia
niedziela, 16 lutego 2020, 08:23

W końcu coś inteligentnego!

Wojtek
sobota, 15 lutego 2020, 09:57

Polska płaci ponad 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu,za ten sam gaz Niemcy płacą 150 . Należy podziękować premierowi Pawlakowi za taką umowę. Jest to też odpowiedź na twój post. Obecnie spoty na LNG sa o wartości 120-150. Trudno żeby Węgry miały morski terminal. My jesteśmy w lepszej sytuacji.

Niuniu
piątek, 14 lutego 2020, 14:01

Z Turcją, Bułgarią, Serbią i Węgrami też już zdaje się mają wszystko dogadane. Def24 już wielokrotnie o tych kontraktach pisał.

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 14 lutego 2020, 12:49

Tak to prawda nad gazpromem zaczynają się kłębić czarne chmury! A to dopiero początek. Ciekawe ci zribi Holandia w kontekście zestrzelenia z 2014?

po trzecie sankcje
poniedziałek, 17 lutego 2020, 00:14

Ja tam wolę się zastanawiać co zrobią władze na Kremlu jak im wydobycie ropy zacznie spadać? Wg. oficjalnych rosyjskich prognoz max wydobycia w 2021.

Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 14:54

Tak czy tak sytuację mają podbramkową! Reasumując musieli zejść z ceny,formuła bierz albo płać to też przeszłość. Umowy na dziesięcolecia z jakimś algorytmem odnośnie cen też raczej nie wrócą. Do tego ci ,ktörzy płacili najwięcej jak my mają alternatywy. Do gry weszli amerykanie. Można się śmiać ,że to bankrut a od R.Regana inteligencja w białym domu to utopia. To jeden podpis w białym domu zmienia wszystko. I pokazuje kto rządzi oraz siłę danych państw! Na koniec jest jeszcze jedno temperatura! Wbrew pozorom rosnaca tem. nie pomoże rosji. Te instalacje od wydobycia i przesyłu gazu i ropy na wschodzie są stare. Do tego przestarzałe i wybudowane w warunkach zimna i zmarzliny! W dużym uproszczeniu robi się cieplej i mniej stabilnie. Większość tych instalacji nie wytrzyma zmiany tem.i zmiany warunków pogodowych!

Tomek 19
piątek, 14 lutego 2020, 12:24

A to dlaczego udało się

Tweets Energetyka24