Gazociąg "Siła Syberii" ukończony w 99%

26 lutego 2019, 15:43
840_472_matched__pcfawp_w1400hs0g1806
Fot. www.gazprom.ru

Gazprom poinformował, że zaawansowanie budowy gazociągu Siła Syberii wynosi 99%. Od 1 grudnia 2019 ma on dostarczać rosyjski surowiec do Chin.

W bieżącym roku spółka zamierza przeznaczyć 147,5 mld rubli na budowę magistrali.

21 maja 2014 roku Gazprom i China National Petroleum Corporation podpisały kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu. Dokument zakłada, że przez rurociąg "Siła Syberii" (tzw. wschodni szlak) płynąć będzie rocznie nawet 38 mld m3 surowca.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Naiwny
środa, 27 lutego 2019, 23:19

Wczoraj w rosyjskiej tv pokazywano spotkanie Putina z szefem Novateku który informował Prezydenta o obecnej działalności i perspektywach na najbliższe lata. Nowatek koncentruje się obecnie na budowie zakladow prpdukcyjnych i terminali eksportowych LNG. Obecnie posiada gotowy zakład i terminal o wydajności ponad 15,6 mln tan lng. Co trzy dni wysyłaja gazowiec z 70 tys tan lng. Do 2030 roku zbudują 2-3 kolejne produkujące łącznie 50-70 mln ton lng. W sumie utworzą ponad 70 tys wysoko płatnych miejsc pracy w tym w samym Murmansku 12 tys. W okolicach mMurmanska koncza budowę igantycznych zakładów do produkcji wielko gabarytowych konstrukcji morskich. Inwestycje te realizowane sa do spolki z francuskim Totalem, chinska kompania, technologie i wyposażenie do pierwszego zakładu w 90% dostarczyly amerykańskie firmy. Kolejne zakłady i terminale ma wyposażać niemiecka firma Lind. W finansowaniu tych inwestycji biorą udział Saudyjskie fundusze inwestycyjne.TV pokazała te zakłady - wyglądały wyjątkowo imponująco na tle syberyjskiej lodowej pustyni. Nawet jeśli było w tym dużo medialnej propagandy to i tak było niezłe. A Gazprom buduje drugie tyle podobnych zakładow. Rosja planuje po 2030-35 roku posiadać 30-40% światowego rynku eksportu LNG.

andys
wtorek, 26 lutego 2019, 22:56

od Szept "Centrum gospodarcze świata będzie w mojej ocenia właśnie w Azji ..." Czyli musimy się już przyzwyczajać, że na mapie gospodarczej Chiny zastąpią USA, Wietnam -Francję, Indonezja -WB, Korea (może połączona) - Niemcy a Filipiny-Włochy? Cóż, nie wykluczone!

PS.
wtorek, 26 lutego 2019, 22:43

Na Yutube dostępne jest nagranie rosyjskiego analityka ekonomicznego Michaiła Krutichina (publikacja 14.08.2017 r. ). Stwierdza - coś nie zgadza się z arytmetyką. Gazu jest dużo i nie ma jak go sprzedać. Miler stwierdził, że Gazprom w zeszłym roku sprzedał 444 mld m3 gazu (na rynek wewnętrzny i na eksport), a wydobyć mógł jeszcze 173 mld m3, czyli więcej niż eksportuje do Europy. Czyli nie było chętnych na ten gaz (tj. na 173 mld m3). Putin powiedział – w ciągu kilku najbliższych lat do Azji sprzedawać będziemy tyle samo gazu co do Europy. Do Chin będziemy sprzedawać 68 mld m3/rok gazu. „Siła Syberii” dostarczy wg umowy 38 mld m3 (ale rura może dostarczyć 62 mld m3 gazu), z rurociągu Sachalin – Chabarowsk – Władywostok - Chiny można przesłać jeszcze 30 mld m3 gazu, i jeszcze można z Ałtaju poprowadzić „Siłę Syberii 2”, która może przesłać nawet 100 mld m3 gazu. I tym projektom sprzeciwiała się grupa menadżerów Gazpromu odpowiedzialnych za strategiczny rozwój, którym przewodził Walerij Russakovyj. Grupę tą wyrzucono z Gazpromu i teraz pracuje ona w ramach Rosnieftu. Wg tej grupy – wschodnie plany Gazpromu są nie rentowne! Krutichin posiada analizy ekonomiczne „Siły Syberii” wykonane przez tą grupę – 26 wariantów tej inwestycji. Każdy wariant przeliczony na trzy ceny gazu – dla ceny ropy 60/baryłkę; 75/baryłkę i 90/baryłkę. Podsumowanie dla wszystkich 26 wariantów w dyskontowanych cenach – do 2040 r. inwestycja się nie opłaca (nie zwraca!). W założeniach do analizy przyjęto - koszt wydobycia gazu przez Gazprom na Syberii od 3600 do 6100 rubli/1000 m3. Dodatkowo – Gazprom kupi tanio gaz od innych kompanii/firm (Rosnieft, Surgutnieftgaz i inni) za 2400 rubli/1000 m3. Po zmieszaniu będzie za 3300 rubli, a Chińczycy kupią za 300 - to da zysk dla Gazpromu (dane od 8:16 minuty nagrania). Generalnie – Krutichin śmiał się analizując efektywność ekonomiczną eksportu gazu do państw azjatyckich (np. śmiech że kupią tanio gaz od Rosnieft lub Surgutnieftgaz, itd…)

Szept
wtorek, 26 lutego 2019, 21:15

Niuniu zabawnie jest obserwować jak Europa wpycha Rosję do azjatyckiego obiegu gospodarczego. Centrum gospodarcze świata będzie w mojej ocenia właśnie w Azji więc suma sumarum może się okazać że wszyscy wyświadczają Rosji przysługę.

Niuniu
wtorek, 26 lutego 2019, 17:20

Niestety Gazprom zapowiedział również, że dostawy rozpoczną się już w listopadzie. Jak stanie tranzyt do UE przez Ukrainę to Rosjanie będą mieli alternatywnego odbiorcę. A to nie wszystko. Chińczycy chcą szybkiego rozpoczęcia budowy kolejnego gazociągu tym razem bardziej na zachód przez Ałtaj o podobnej przepustowości. Japonia przebąkuje, że jeśli porozumie się w sprawie zwrotu Kuryli to sfinansuje budowę gazociągu z Sachalina o wydajności ok 30 mld m3 gazu. USA i Korea Południowa obiecała w zamian za poparcie przez Rosję rozbrojenia atomowego KRLD budowę gazociągu do Seula z Rosji. Do tego dochodzi budowa dwóch zakładów eksportu LNG na Sachalinie. Oczywiście projekty japońskie i koreańskie są obecnie mocno egzotyczne ale kto wie. A w Europie z gazem coraz marniej. Holandia już zapowiedziała zamknięcie swoich złóż a Norwegia też nie jest optymistyczna jeśli chodzi o utrzymanie dzisiejszego poziomu wydobycia gazu. Jedyna nadzieja w amerykańskim LNG. Choć pewnie będzie drogo.

gosc
piątek, 16 sierpnia 2019, 23:14

na sachalinie jest juz terminal,japonczycy go zbudowali i korzystaja z niego ,a kuryli nie dostana.

Tweets Energetyka24