Reklama

OZE

Wszystkie zakłady Volkswagena w Polsce zasilane prądem ze źródeł odnawialnych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Volkswagen Poznań oraz wszystkie zakłady produkcyjne koncernu Volkswagen w Polsce są już zasilane zieloną energią - podała w poniedziałek poznańska spółka. Nowym dostawcą energii dla zakładów produkcyjnych w Wielkopolsce i w kraju jest Polenergia Obrót S.A.

Spółka Volkswagen Poznań (VWP) podała w poniedziałek, że wolumen energii elektrycznej będący przedmiotem umowy wynosi 1,2 TWh. Energia dostarczana przez Polenergię Obrót do wszystkich polskich spółek Grupy Volkswagen jest pozyskiwana wyłącznie z siły wiatru; spółka jest właścicielem ośmiu farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie Polski.

Polenergia będzie dostarczać zieloną energię elektryczną zakładom produkcyjnym koncernu w Polsce przez najbliższe 3 lata.

"W ramach umowy zawartej z dostawcą, zielona energia popłynie do zakładów produkcyjnych największego producenta samochodów w Polsce - Volkswagen Poznań oraz do największego dystrybutora nowych samochodów – Volkswagen Group Polska. Ponadto umową objęte zostały pozostałe zakłady koncernu Volkswagen zlokalizowane w Polsce: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice)" – podała rzeczniczka VWP Patrycja Kasprzyk.

W przekazanym PAP komunikacie prasowym przypomniano, że do 2050 roku koncern zamierza stać się firmą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

"Decyzja o zasilaniu wszystkich polskich zakładów Grupy Volkswagen energią pochodzącą w stu procentach ze źródeł odnawialnych jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku produkcji neutralnej dla klimatu. Dla Volkswagen Poznań kontrakt na zakup zielonej energii to kontynuacja przyjętej strategii środowiskowej i energetycznej" – powiedział prezes zarządu Volkswagen Poznań Dietmar Mnich.

Jak przypomniał, od 2018 roku wyłącznie ze źródeł odnawialnych pochodzi energia elektryczna niezbędna do produkcji samochodów w Poznaniu, a od 2019 we Wrześni i w poznańskiej odlewni.

Według prezesa VWP, w ciągu minionych 10 lat spółka zredukowała emisję CO2 do atmosfery o niemal 83 proc., to jest o około 100 tys. ton. 

Reklama
Reklama

Wolumen energii elektrycznej będący przedmiotem umowy wynosi ponad 1,2 TWh, co jest równoznaczne z ilością energii potrzebną do zasilania prawie pół miliona gospodarstw domowych przez cały rok.

Jak podano, o wyborze oferty Polenergii Obrót zdecydowały konkurencyjne ceny, elastyczne rozwiązania zaproponowane w ramach kontraktu oraz możliwość zakupu zeroemisyjnej energii pochodzącej z aktywów wytwórczych Grupy. Źródło pochodzenia energii potwierdzają stosowne gwarancje pochodzenia rejestrowane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama