Reklama

Wiadomości

Garnki na gazie, czyli turbiny gazowe wspierają przemysł ceramiczny

Kontenerowa turbina gazowa
Kontenerowa turbina gazowa
Autor. Eneria

Turbiny gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem firm ceramicznych. Przekłada się na to szereg czynników – wysoka wydajność, optymalizacja kosztów oraz względy środowiskowe.

Reklama

Zapotrzebowanie przemysłu ceramicznego na energię jest bardzo duże. Potrzeba jej przede wszystkim w procesach suszenia takich produktów, jak armatura, cegły, gips, glina, płytki i szkło. Działający w tym sektorze przedsiębiorcy szukają więc odpowiednich źródeł energii, by z jednej strony zapewnić sobie odpowiednią jej ilość, a z drugiej: optymalizować koszty jej pozyskania. Rozwiązaniem tego problemu mogą być turbiny gazowe, które pozwalają osiągnąć oba te cele.

Reklama

Turbiny gazowe są o tyle przydatne, że pozwalają generować jednocześnie ciepło przemysłowe i energię elektryczną, której nadwyżki można sprzedawać do sieci. Odpowiednie wkomponowanie turbiny w techniczną strukturę zakładu pozwala osiągnąć nadzwyczajnie wysoką sprawność - jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła to dochodzi ona nawet do 96%, gdyż praktycznie całość energii cieplnej przekazywana jest do suszarni. Straty są zatem minimalne. Tego typu rozwiązanie można wdrożyć przy produkcji cegieł, kafli, płytek ceramicznych czy sanitariatów.

Turbina Gazowa w przemyśle ceramicznym
Turbina Gazowa w przemyśle ceramicznym
Autor. Enerria

Liderem w branży turbin gazowych dla przemysłu ceramicznego jest Caterpillar, który ma na swoim koncie już ponad 80 instalacji tego typu urządzeń w zakładach na całym świecie. Łączna moc jednostek zainstalowanych przez tę firmę sięga ponad 400 MW.

Reklama
Zabudowa kontenerowa Turbiny Gazowej PMG
Autor. Eneria

Obecnie Eneria – jako główny wykonawca – realizuje projekt instalowania układu kogeneracyjnego u jednego z wiodących polskich producentów płytek ceramicznych. Spółka ta odpowiada za przyłącze gazu, kominy, rozdzielnie oraz integracje jednostki z zakładem produkcyjnym. Szczytowe zapotrzebowanie klienta na energię elektryczną wynosi 4,1 MWe , nadwyżka będzie więc sprzedawana do sieci w celu osiągniecia szybszej amortyzacji. Warto podkreślić, że inwestor może liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z uwagi na instalację niskoemisyjnego źródła energii.

Zastosowanie turbiny gazowej w zabudowie kontenerowej PGM do minimum ograniczy prace budowlane i instalacyjne, klient otrzyma gotową do pracy jednostkę wraz z zaplanowaną przestrzenią serwisową.

Kontenerowa turbina gazowa PMG
Autor. Eneria

Eneria korzysta w tym zakresie z technologii, wiedzy i doświadczenia firmy Solar Turbines, czyli części amerykańskiego koncernu Caterpillar, która działa od 1927 roku. Spółka ta ma imponujące portfolio – pracowała przy pierwszym amerykańskim silniku odrzutowym, budowała napędy do niszczycieli klasy Oklahoma, a także brała udział w wyścigu na Księżyc budując układ paliwowy do rakiet Saturn V. Przez lata pokonywała kolejne bariery w rozwoju turbin gazowych. W 1997 roku Solar Turbines wyprodukowało największą ówcześnie jednostkę tego typu – model Titan o mocy ponad 16 MW, która w roku 2008 doczekała się nowej wersji (Titan 250) o mocy 22 MW. Zakres mocowy oferowanych przez spółkę produktów waha się od 1 do 24 MW.

Problemy związane z ceną energii, rosnące zapotrzebowanie na jej dostawy oraz chęć stworzenia autonomicznego ekonomicznie i technicznie źródła to obecnie najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o wyposażeniu zakładu w turbinę gazową. Warto już teraz rozważyć jej instalację i sięgnąć po pomoc ekspertów z bogatym doświadczeniem.

Eneria / Materiał sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama