UE potwierdziła termin kolejnych rozmów o tranzycie gazu z Rosją i Ukrainą

5 lipca 2019, 11:08
sefcovic moscow
Fot.: mpe.kmu.gov.ua

Komisarz ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič potwierdził termin kolejnej rundy rozmów trójstronnych na temat przyszłości tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

„Osobiście postaram się o to, żeby długoterminowy tranzyt gazu przez Ukrainę został zachowany. Chcę Was również poinformować o tym, że rozmowy trójstronne między Federacją Rosyjską, Ukrainą i UE zostaną wznowione już we wrześniu” – powiedział Šefčovič na sesji Parlementu Europejskiego w Strasburgu.

Przed negocjacjami o przyszłości tranzytu stanowiska stron są rozbieżne. Ukraiński koncern Naftohaz sygnalizował, że interesuje go długoterminowa umowa na tranzyt dużych ilości surowca w oparciu o prawo europejskie. Gazprom chce zawrzeć kontrakt na krótki czas, by móc ukończyć budowane gazociągi. Jednym z punktów spornych w negocjacjach jest także decyzja sądu arbitrażowego w Sztokholmie, który nakazał Gazpromowi wypłatę 2,6 mld USD na rzecz Naftohazu. Gazprom w styczniu proponował porozumienie stron i rezygnację ze wzajemnych pretensji, na co strona ukraińska się nie zgadza.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
środa, 10 lipca 2019, 16:24

kol. leming - gazociąg z Azerbejdżanu to kilka mld m3 rocznie. To nie więcej nią 10% tranzytu przez Ukrainę. Do tego jest duża szansa, że ten gaz z Azerbejdżanu też jest własnością jakiejś rosyjskiej firmy. A Turcja to nie jest kraj któremu można w długiej perspektywie bezgranicznie zaufać i powierzać swe bezpieczeństwo energetyczne.

leming
piątek, 5 lipca 2019, 15:47

Czy takie rozmowy,po oddaniu do użytku gazociągu z Azerbejdżanu,przez Turcję,do Europy mają sens ? Jak widać Turcja przejmuje tranzyt gazu do Europy,spełniając dawną rolę Ukrainy.I robi to bez pomocy komisarza z Unii

Tweets Energetyka24