Ropa w USA zyskuje. Nie ma porozumienia nuklearnego z Iranem

21 czerwca 2021, 09:16
ropa platforma wiertnicza - pexels
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na brak porozumienia w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,95 USD, wyżej o 0,43 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 73,75 USD za baryłkę, wyżej o 0,33 proc.

Bez osiągnięcia porozumienia zakończyła się już 6. z kolei runda rozmów światowych mocarstw z Iranem w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 r.

Po spotkaniu negocjatorzy udali się do swoich krajów i na razie nie podano terminu wznowienia negocjacji z Iranem.

Na razie nie ma porozumienia w kwestii, która ze stron poczyni pierwsza niezbędne kroki.

Iran domaga się, aby USA najpierw zniosły sankcje, a Waszyngton żąda, aby Teheran najpierw ograniczył swój program nuklearny zgodnie z umową.

Negocjatorzy mówią jednak o postępie w rozmowach na temat przywrócenia przełomowego porozumienia z 2015 roku, mającego powstrzymać rozwój irańskiego programu nuklearnego. USA odstąpiły od tej mowy w 2018 r. za rządów Donalda Trumpa.

W kwietniu Wielka Brytania, Chiny, Niemcy, Francja, Rosja i Iran rozpoczęły rozmowy z udziałem UE i z pośrednim udziałem administracji nowego prezydenta USA Joe Bidena, aby wrócić do umowy z 2015 roku.

Odnowienie tej umowy umożliwiłoby zniesienie sankcji gospodarczych na Iran i napływ na rynki irańskiej ropy.

Tymczasem podczas wyborów prezydenckich w Iranie, które odbyły się w ub. tygodniu, zwyciężył ultrakonserwatywny polityk Ebrahim Raisi.

60-letni Raisi jest zagorzałym krytykiem Zachodu i obejmują go amerykańskie sankcje za łamanie praw człowieka.

Reklama
Reklama

Nowy prezydent obejmie swą funkcję w sierpniu.

Analitycy wskazują, że wybór na prezydenta Iranu konserwatywnego duchownego może skomplikować rozmowy ws. umowy nuklearnej i odroczyć termin powrotu irańskiej ropy na rynki paliw..

"Biorąc pod uwagę fakt, że kraje OPEC pozostają ostrożne w zwiększaniu dostaw ropy i niewielkie szanse na to, że na rynki wkrótce powróci irańska ropa, wydaje się, że sytuacja na giełdach paliw pozostanie dość napięta w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Tymczasem na rynkach pojawiają się oceny, że przy tak silnym odbiciu popytu na półkuli północnej latem będzie potrzebna dodatkowa podaż ropy" - dodaje.

WTI na NYMEX zyskała na zakończenie poprzedniej sesji 0,8 proc., a w całym ub. tygodniu zdrożała o 1 proc. Był to już 4. z kolei tydzień ze wzrostem notowań amerykańskiego benchmarku. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
rmarcin555
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 16:36

Dogadają się. I jedni i drudzy potrzebują tej umowy.

Niuniu
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:22

Jeszcze ze dwa trzy miesiące i nie będzie o czym z Iranem rozmawiać. Bo siągnie technologiczną możliwość skonstruowania bomby i będzie dysponował odpowiednią ilością wzbogaconego uranu. Świetny efekt polityki Trumpa i ślamazarnych ruchów Baidena. Mogliśmy mieć bogaty Iran a będziemy mieć trochę mniej bogaty ale za to z bombą (zapewne z wieloma bombami). Takie efekty daje połączenie braku realizmu z kampaniami wyborczzymi + megalomania.

XYZ...
wtorek, 22 czerwca 2021, 00:08

Należy pamiętać, że o tych 2-3 miesiącach to się mówi od 2014? Co do oceny "polityki" usa zgoda .

Tweets Energetyka24