Prezydent podpisał ustawę dot. ratyfikacji umowy o granicy polsko-duńskiej

18 marca 2019, 16:05
Zrzut ekranu 2019-03-18 o 16.04.12
Fot.: MSZ RP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikacji umowy między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę w lutym, Senat nie wprowadził do niej żadnych poprawek.

Ratyfikacja rozwiąże 40-letni spór z Danią o tzw. szarą strefę - obszar o powierzchni 3,6 tys. km kw., leżący między polskim wybrzeżem a wyspą Bornholm, na którym nie przeprowadzono rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych.

Zgodnie z umową Polsce przypadnie 20 proc. strefy - czyli 715 km kw. Reszta zostanie włączona do strefy ekonomicznej Danii.

W czasie II czytania klub PO-KO ogłosił, że ustawy nie poprze, ponieważ nie uzyskał od rządu odpowiedzi, w imię czego Polska zrzeka się części obszaru strefy ekonomicznej. Przedstawiciele klubu tłumaczyli, że w trakcie negocjacji można było osiągnąć objęcie więcej niż 20 proc. strefy. Podkreślali też, że nie są przeciwko budowie gazociągu Baltic Pipe, który ma przebiec przez zachodni kraniec obszaru.

Z kolei przedstawiciele rządu argumentowali, że Polska powiększa swoją strefę ekonomiczną, ponieważ w obecnym stanie nie może ze spornego obszaru korzystać w ogóle, a po ratyfikacji będzie sprawować pełnię praw nad jego jedną piątą.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że biorąc pod uwagę prawo międzynarodowe oraz praktykę orzeczniczą i rozwiązania podobnych spraw, Polsce udało się wynegocjować lepsze warunki i jest to sukces.

Przez lata Polska stała na stanowisku, sformułowanym w 1978 r., że jej wyłączna strefa ekonomiczna kończy się 12 mil morskich od brzegów Bornholmu. Zgodnie z tym roszczeniem Danii w ogóle nie przysługiwałaby strefa ekonomiczna wokół wyspy.

Duńczycy z kolei stali na stanowisku, że granicą stref powinna być tzw. linia mediany, czyli linia równych odległości między polskim a dun´skim wybrzez˙em, powszechnie wykorzystywana do rozgraniczeń na Bałtyku. W takim wariancie całość tego terytorium przypadałoby Danii.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
poniedziałek, 18 marca 2019, 18:54

20% spornej strefy dla Polski a 80% dla Dani. To chyba największy przekręt od 1945r. I to w wykonaniu Rządu który mieni się Polskim.

LNG second
poniedziałek, 18 marca 2019, 17:13

Ciekawe którędy Rosjanie przeprowadzą teraz NS2?

Komentator
wtorek, 19 marca 2019, 08:37

Przez duńska strefę ekonomiczną, według alternatywnego planu. Strefa ekonomiczna to nie wody terytorialne, zgoda Danii nie jest w tym przypadku wymagana. Jeszcze jakieś pytania?

LNG second
wtorek, 19 marca 2019, 13:27

Tak - mam kolejne pytanie: Czy przeprowadzą NS2 przez strefę ekonomiczną na pn czy na pd od Bornholmu?

Reklama
Tweets Energetyka24