PGNiG odsprzedało amerykański gaz na Ukrainę

29 sierpnia 2019, 14:13
33919674328_3e4aa20faa_z
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakupiło ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA, a następnie – po regazyfikacji – odsprzedało gaz ziemny firmie Energy Resources of Ukraine (ERU).

Metanowiec z zakupionym ładunkiem przypłynie do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu na początku listopada 2019 roku. Skroplony gaz ziemny po regazyfikacji wtłoczony zostanie do polskiego systemu przesyłowego w Świnoujściu, a następnie przekazany na Ukrainę przez graniczne połączenie gazociągowe w Hermanowicach do firmy ERU. Dostawa do ukraińskiego partnera będzie realizowana do końca 2019.

PGNiG zbudowało przez ostatnie trzy lata szerokie kompetencje na rynku LNG. Mamy możliwość zakupu LNG na konkurencyjnych warunkach od wiarygodnych dostawców z całego świata. Dysponujemy również całą przepustowością w terminalu w Świnoujściu (w przyszłym roku oczekujemy 39 dostaw) oraz dostępną przepustowością w systemie gazociągów w Polsce i na jej granicach. To czyni z PGNiG naturalnego partnera do współpracy na rzecz budowy nowoczesnego i bezpiecznego rynku gazu w naszej części Europy. Kilkuletnia współpraca z naszymi partnerami z ukraińskiego ERU jest tego najlepszym dowodem powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. – Jedynym obecnie ograniczeniem w rozwinięciu eksportu na Ukrainę na jeszcze szerszą skalę jest przepustowość gazociągów w Polsce na kierunku Śląsk – Podkarpacie. Oczekujemy na rozbudowę przepustowości tych gazociągów najpóźniej w 2021 roku dodał Prezes Woźniak.

Import skroplonego gazu ziemnego do Polski dynamicznie rośnie. Podczas gdy w 2016 roku LNG stanowiło w całej strukturze importu ok. 8,5 proc., w 2018 roku było to już ponad 20 proc. Od rozpoczęcia działalności terminalu w Świnoujściu PGNiG odebrało już blisko 70 ładunków LNG o łącznym wolumenie ok. 7,5 mld m sześc. po regazyfikacji. Coraz więcej ładunków przypływa do Polski z USA. Podczas gdy w 2018 roku PGNiG przyjęło jedną dostawę spotową amerykańskiego LNG, do końca sierpnia 2019 roku odebrało już cztery dostawy spotowe, a ponadto jedną w ramach kontraktu średnioterminowego oraz jedną w ramach kontraktu długoterminowego.

Utrzymujemy reputację pionierów w realizacji najbardziej ambitnych zadań w regionalnym sektorze energetycznym. Dzięki współpracy z naszym polskim partnerem dokonujemy widocznych przełomów w budowie transatlantyckiego korytarza dostaw gazu z USA na Ukrainępowiedział Dale Perry, Prezes ERU Corporation.

Zakontraktowaliśmy ten wolumen, aby wprowadzić go do systemu i przechowywać go w celu późniejszego dostarczenia konsumentom w sezonie zimowym. W ten sposób przyczyniamy się do bezpieczeństwa energetycznego kraju w czasie niepewnej i szczególnie ryzykownej zimie przełomu 2019 i 2020powiedział Yaroslav Mudryy, Dyrektor ERU TRADING LLC.W tym przypadku, biorąc pod uwagę dobrze rozwinięty system transportu gazu, Ukraina nie musi być ostatnim miejscem docelowym amerykańskiego LNG. Gaz ten może być z powodzeniem dostarczany do krajów takich jak Węgry, Rumunia, a nawet Mołdawia – dodał.

PGNiG i ERU współpracują od kilku lat. W sierpniu 2016 roku PGNiG eksport gazu na Ukrainę, gdzie odbiorcą był właśnie ukraiński partner handlowy. W przeszłości obie firmy dostarczały wspólnie gaz ziemny na potrzeby własne ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz.

Energy Resources of Ukraine (ERU) to grupa firm z inwestycjami zagranicznymi, specjalizująca się w rozwoju projektów energetycznych na Ukrainie. Firma łączy ponad 35 lat międzynarodowego doświadczenia w rozwoju i zarządzaniu energią z dogłębną znajomością lokalnego rynku. Od roku 2016 do chwili obecnej ukraińska firma handlowa ERU TRADING, spółka zależna ERU Corporation, zajmuje wiodącą pozycję wśród prywatnych importerów gazu ziemnego. W lipcu 2019 roku ERU TRADING stała się pierwszą firmą, która importowała energię elektryczną z Europy na Ukrainę. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Szach mat w jednym ruchu.
środa, 4 września 2019, 14:45

Najbardziej to boli rosjan i opcji rosyjskiej na tej stronie! Niestety już pozamiatane!! Swoją drogą kto by przypuszczał,że nadejdą takie czasy! Na kremlu raczej napewno nie. Nie dość ,że mamy tańszy gaz to jeszcze go odsprzedajemy? I pomyśleć ,że podobnie jak w przypadku F-35 wszystko dzięki putinowi? Co do ceny podanej niżej za gaz. No cóż jak poczujesz się lepiej to wpisz nawet 1000 za 1000!! Pozdrawiam gorąco!!

red
poniedziałek, 2 września 2019, 18:32

Oficjalne Ukraińskie media podały że cena tego gazu loco Ukraina to 660 za 1000 m\3 .

Szach mat w jednym ruchu.
niedziela, 1 września 2019, 10:25

Sprzedajemy gaz innym i zarabiamy?? GENIALNIE a na Wschodzie smuta!! Min.Naimski poinformował,że będziemy mogli sprzedać na Ukrainę kilka mld.gazu rocznie!! Jak tu się nie cieszyć!!

Stary Grzyb
czwartek, 29 sierpnia 2019, 18:28

Doskonała wiadomość, tak trzymać i wzmacniać - poprzez rozbudowę polskich terminali LNG, systemów przesyłowych, zakupów w USA i odsprzedaży gazu w całym regionie.

Pan Ferdek
czwartek, 29 sierpnia 2019, 18:15

Czyli mamy rozumieć, że Polska zamiast ten supertani amerykański gaz wpuścić do gazociągów aby zmniejszyć rachunki milionom Polaków sprzedaje go Ukrainie a swoim obywatelom "serwuje" ten "super drogi" (a do tego wybitnie niepoprawny politycznie) gaz rosyjski? To się nazywa dbałość państwa o obywateli.

Pan Ferdek
wtorek, 3 września 2019, 11:53

Czytając większość "poniższych przemyśleń" nie sposób zaprzeczyć powiedzeniu"że są na tym świecie rzeczy o którym się fizjologom nie śniło".

MenVis
piątek, 30 sierpnia 2019, 01:17

Nic Pan nie wiesz o PGNiG. Żebyś Pan miał gaz w cenie obecnej firma daje prawie po kosztach gaz wydobywany w kraju. A jest go dość sporo. W ten sposób równoważy cenę rosyjskiego. A na czymś trzeba zarabiać żeby utrzymać infrastrukturę i dalej się rozwijać. Zapomniał Pan jak to wszystko kiedyś wyglądało? Pozdrawiam

Wania
piątek, 30 sierpnia 2019, 00:21

Dokladnie tak. Polska sprzedaje tanszy gaz z Zachodu na Ukraine pokazujac innym ze mozna taniej kupic niz z Rosji. Rozbudowa gazoportu i budowa kolejnych przy odsprzedazy dalej pozwoli nam zarobic i wzmocni nasze bezpieczenstwo. To jest jak napisales dbalosc o obywateli. Czego nie rozumiesz? Tego, ze Rosja nie jest szczesliwa z tego powodu?

Lelo
czwartek, 29 sierpnia 2019, 23:45

Niestety - tak działa bardzo szkodliwa dla Polski formuła "take or pay", którą Gazprom wymusił na PGNiG w kontrakcie jamalskim.

Kiks
czwartek, 29 sierpnia 2019, 22:26

A skąd wiesz ile go odsprzedano?

Urko
czwartek, 29 sierpnia 2019, 21:45

A mi się wydaje, że ten gaz jak już jest kupiony przez polską firmę i wpuszczony w system, nie jest już ani rosyjski, ani amerykański i nie trzeba tego konkretnego gazu przetłaczać na drugi koniec rury, jeśli tego gazu w systemie jest pod dostatkiem. Tak to właśnie jest z tym systemem, stąd biorą się transakcje swapowe. Z LNG sprawa jest o tyle jaśniejsza, że nikt nam takiego swapu nie zrobi bez naszej wiedzy. Jeśli kupując gaz w Katarze dostaniemy ruski gaz przepakowany w Norwegii to pozostanie po tym fizyczny ślad. A gaz wpuszczony w rurę paszportu nie ma...

Reklama
Tweets Energetyka24