Kraj członkowski OPEC wybuduje farmę słoneczną za 3,6 mld dolarów

22 maja 2020, 12:46
panele słoneczne pixabay
Fot. Pixabay

Algieria, państwo należące do OPEC, zainwestuje 3,6 mld dolarów panele fotowoltaiczne, aby zaspokoić potrzeby wewnętrzne oraz część wyeksportować.

Spodziewamy się, że te instalacje fotowoltaiczne będą miały potencjał 4000 megawatów – przekazała kancelaria premiera Abdelaziza Djerada w oświadczeniu.

Algieria, która większość swojej energii czerpie z gazu ziemnego, planuje ukończyć budowę paneli w 2024 roku. TAFOUK1, bo tak nazywa się projekt, jest częścią planów rządu zwiększenia ilości energii czerpanej z energii odnawialnej.

Cały projekt będzie wymagał inwestycji pomiędzy 3,2 a 3,6 miliarda dolarów. Ma stworzyć 56 tys. miejsc pracy w okresie konstrukcji oraz 2 tys. później, do obsługi operacji.

Algiera silnie polega na eksporcie ropy i gazu, sprzedaż węglowodorów stanowi 20 proc. PKB tego północnoafrykańskiego kraju. Po załamaniu się cen surowców, gospodarka Algierii mocno ucierpiała – budżet państwa został zmniejszony o połowę w związku ze znacznie niższymi dochodami ze sprzedaży paliw.  

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
bender
środa, 27 maja 2020, 14:13

To już co najmniej trzecie podejście do wielkiej elektrowni słonecznej na Saharze. Pierwsze przerwał wybuch WW1, drugie kryzys ekonomiczny, trzymam kciuki za powodzenie projektu tym razem.

Tweets Energetyka24