Irak chce zwiększenia eksportu ropy i naciska OPEC+

24 września 2020, 16:41
104466181-OPEC_flag_sign.720x405
Fot. Flickr

Irak zamierza osiągnąć porozumienie z krajami członkowskimi OPEC+ w sprawie zwiększenia eksportu ropy przez Bagdad, pisze gazeta al-Sabah, powołując się na irackiego ministra ropy Ihsana Abd al-Jabbara.

"Minister powiedział, że oczekuje się porozumienia z krajami eksportującymi OPEC i OPEC+ w celu zwiększenia eksportu irackiej ropy" - podała gazeta.

"Wzrost cen ropy naftowej i konsekwencje pandemii koronawirusa na świecie wpłyną na przyszłe decyzje członków organizacji o kontynuowaniu negocjacji. Wszystkie kraje są otwarte na decyzje, które przyczynią się do odbudowy światowych cen ropy" - cytuje publikację minister.

Na początku września al-Sabah poinformował, powołując się na irackiego ministra ropy, że podczas trzech spotkań z ministrami największych krajów wydobywczych - członkami OPEC rozpoczęły się negocjacje dotyczące uwolnienia kraju od realizacji porozumienia OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy w pierwszym kwartale 2021 roku. Później ministerstwo ropy naftowej zaprzeczyło tym doniesieniom.

Nowe umowy OPEC+ weszły w życie w maju i zakładały redukcję wydobycia ropy o 9,7 mln baryłek dziennie przez trzy miesiące. Od sierpnia sojusz kontynuuje redukcję wydobycia, ale w mniejszym stopniu - o 7,7 mln baryłek dziennie do końca roku, a następnie - o 5,8 mln do końca kwietnia 2022 roku. Punktem odniesienia jest październik 2018 r., ale dla Rosji i Arabii Saudyjskiej - liczba ta wynosi 11 mln baryłek dziennie, z czego analogicznie oznacza spadek odpowiednio o 23%, 18% i 14%.

Jednocześnie OPEC+ w nowej umowie stworzył mechanizm kompensacyjny, w ramach którego kraje, które nie wypełniły w pełni swoich zobowiązań, musiały do ​​końca września skompensować nadprodukcję ropy. Nigeria, Irak, Kazachstan, Angola i wielu innych producentów znalazło się wśród tego grona. Były również doniesienia o nieuczciwych w tym zakresie praktykach Rosji i Arabii Saudyjskiej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Fanklub FR
piątek, 25 września 2020, 11:34

Rosja się ucieszy bo ropa znów stanieje, a jak twierdzi rzecznik Kremla ropa po 40 za baryłkę jest korzystna dla budżetu. Więc Rosja jest pierwszym przypadkiem na świecie gdzie zmniejszenie sprzedaży oraz ceny jednostkowej produktu poprawia finanse, czapki z głów toż to cud.

Tweets Energetyka24