Šefčovič: UE jest przygotowana na wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę

20 września 2019, 09:29
15586233042_33fd238d09_z
Fot.: Flickr.com

Komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič odpowiadając na pytanie o przygotowanie UE na wypadek wstrzymania tranzytu z Rosji przez Ukrainę stwierdził, że UE jest w pełni przygotowana "na każdą ewentualność".

"Nasze zapasy gazu w UE wynoszą 98% (zdolności magazynowych - red.), a Ukraina zgromadziła o 4 mld m sześc. gazu więcej niż w ubiegłym roku. Jesteśmy dobrze przygotowany na każdą ewentualność" - powiedział komisarz odpowiadając na pytanie o ewentualne wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Maroš Šefčovič komentarza udzielił w ramach konferencji prasowej po zakończonej kolejnej rundzie rozmów UE-Ukraina-Rosja nt. przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę. Jego zdaniem przebiegły one w "dobrej i konstruktywnej atmosferze". Nie ustalono jednak w ich trakcie długości trwania kontraktu i przesyłanych wolumenów.

"W interesie obu stron - Ukrainy i Rosji - jest to, żeby tranzyt był kontynuowany. Nie chce spekulować na temat negatywnych scenariuszy. Jesteśmy dobrze przygotowani i zaopatrzeni" - dodał Šefčovič.

Kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa 31 grudnia 2019 roku. Jak dotąd nie udało się ustalić co nastąpi po tym terminie, mimo kilku rund negocjacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24