Akademik Czerski obrał kurs na Niemcy. Dokończy Nord Stream 2?

7 maja 2020, 16:10
statek zachód pexels
Fot. Pexels

Należący do Gazpromu statek Akademik Czerski, który wedle Moskwy jest w stanie dokończyć gazociąg Nord Stream 2, opuścił port w Kaliningradzie i udał się w kierunku Niemiec.

Służący do układania rur okręt opuściła Nachodkę 10 lutego, okrążyła Afrykę, a 2 maja dotarła do portu w Kaliningradzie. Podczas rejsu wielokrotnie zmieniał miejsce docelowe.

Neu Mukren, terminal promowy w pólnocno-wschodnich Niemczech  jest wskazany jako następny cel podróży statku – wskazuje portal vesselfinder.com. Port ten znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca budowy gazociągu. 

Rosyjski minister energii Alexander Novak w grudniu poinformował, że wykorzystanie Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale dodatkowe przygotowanie statku zajmie trochę czasu.

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało ok. 100 km.

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
metal520
sobota, 9 maja 2020, 09:17

Nie cieszcie się że ruskie mają kłopoty, bo podobna sytuacja może spotkać Pipe

po trzecie sankcje
piątek, 8 maja 2020, 11:56

Gdyby chcieli dokończyć tym statkiem, to pierwszego dnia jak się zaczęło robić kiepsko po prostu wysłaliby go w podróż na Bałtyk. Potem zmodernizowali w którejś ze stoczni typu Petersburg lub Kaliningrad i ... już. Lub zmodernizowali na Dalekim Wschodzie i wysłali na Bałtyk. Tymczasem statek kręci się jak wiadomo to w tą i tamtą. Skoro jest zmodernizowany to dlaczego nie przystępuje do roboty, a jeśli nie jest to powinien być modernizowany w stoczni na Bałtyku. To jakaś tania propaganda jest.

ech ta dzika Montana
piątek, 8 maja 2020, 17:56

Oj Nabuco, Nabuco jak wam ciężko ogarnąć coś więcej niż menu na jutrzejszą kolację. A kiedyż to i gdzie kręcił się ten statek "w tą i tamtą"? Płynął prosto z Nachodki do Kaliningradu z tym, że nie przez kanał sueski a dookoła Afryki aby zapewne uniknąć jakiś potencjalnych problemów w rejonie w.w kanału bądź Gibraltaru. Po co miał wypływać z Nachodki "pierwszego dnia jak zaczęło się robić kiepsko"-co robiłby na Bałtyku w ziemie? Itd. itd.

jrli
piątek, 8 maja 2020, 17:26

Przypomina mi się żart jak wrogi statek wpłynął na minę i zatonął. Po kilku tygodniach załoga bohaterskiej miny została odznaczona przez prezydenta ;)

HeHe
piątek, 8 maja 2020, 15:01

Dlaczego zaraz propaganda i do tego tania :)? Niemcom jak wiadomo bardzo zależy na ukończeniu NS 2 i prawdopodobnie "Akademik" płynie tam w celu z tym związanym.

FR technologiczne imperium
czwartek, 7 maja 2020, 18:14

Ten projekt nie osiągnął żadnego z założonych celów, nie zdążył przed wygaśnięciem umowy z Ukrainą, został wzięty pod ryzy prawa UE, jednym słowem klęska.

HeHe
piątek, 8 maja 2020, 15:02

Skoro Niemcy i Rosja zamierzają ten projekt zakończyć to o klęsce nie ma mowy.

rob ercik
czwartek, 7 maja 2020, 19:25

Jacy ci Niemcy, Austryjacy, Francuzi, Holendrzy, Anglicy są głupi, jeszcze nie zrozumieli że to nierentowny projekt ...

Kiks
piątek, 8 maja 2020, 11:38

Dodaj jeszcze Japończyków. I "Austryjacy"??

Roberciku
piątek, 8 maja 2020, 01:02

Mylisz się.

Towarzysz Polak
piątek, 8 maja 2020, 12:14

Twoja wiara w nieomylności Putina jest ślepa i bezgraniczna, Gazprom postawił rurę głównie za swoje środki nad , która nie będzie miał pełni władzy, równocześnie i tak będzie musiał płacić za przesył gazu przez terytorium Polski i Ukrainy. Nawet już Białoruś zaczyna kupować surowce od innych dostawców, też mi mistrz geopolityki.

HeHe
sobota, 9 maja 2020, 17:35

Tranzyt przez Ukrainę będzie TYLKO do 2024 i to o wiele tańszy niż do tej pory a potem tę rolę przejmą dwie nitki NS. Łukaszenka i Putin lubią podroczyć się ze sobą ale nigdy nie wpływa to na geopolitykę :)

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 13:38

Jak widac po ostatniej decyzji Niemców grzebiacej szanse NS-2 na wyłaczenie spod prawa UE to juz jedynie marzenia:)

HeHe
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:32

Po pierwsze to od decyzji urzędu są instancje odwoławcze a po drugie nawet jeśli NS 2 nie będzie wyłączony z pod unijnego prawa to i tak będzie opłacalny a więc ukończony :)

Tweets Energetyka24