Synthos z GE Hitachi chce zbudować polski atom. Złożył wniosek do PAA

29 października 2020, 20:01
Elektrownia Atomowa
Fot. Pixabay

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) poinformowało, że Synthos Green Energy (SGE), należący do grupy Synthos Group SA, rozpoczął rozmowy z Państwową Agencją Atomistyki (PAA) o potencjalnym projekcie małego reaktora modułowego BWRX-300.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo jądrowe, przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę obiektu jądrowego, strona tj. SGG może zwrócić się do PAA o wydanie ogólnej opinii o rozwiązaniach organizacyjno-technicznych, jakie należy zastosować przy budowie i eksploatacji potencjalnego obiektu w Polsce. SGE zamierza zwrócić się o opinię ogólną - wcześniej przedłożyła PAA dokument opisujący parametry techniczne BWRX-300. 

Reklama

Reklama

SGE i GEH podpisały niedawno strategiczną umowę o współpracy, która koncentruje się na rozwoju i wdrożeniu BWRX-300. Oprócz GEH, SGE wspierają w staraniach także Exelon Generation, Fortum i CMS Legal.

"Dzięki naszemu podejściu od projektu do kosztów uważamy, że BWRX-300 jest idealny dla SGE i Polski w celu zaspokojenia popytu na czystą, stabilną i przystępną cenowo energię" - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. produktów jądrowych w GEH. "Z niecierpliwością czekamy na wsparcie SGE, ponieważ zakłada  ona wdrożenie tej technologii w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych  Polski i pomoc w osiągnięciu celów dekarbonizacji" - dodał.

"SGE i jej partnerzy strategiczni mocno wierzą, że technologia SMR, taka jak BWRX-300 firmy GEH, może być częścią planu głębokiej dekarbonizacji polskiej energetyki i przemysłu" - powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.  

"Nasza prośba do PAA pozwoli na ustalenie zakresu pełnego wniosku o opinię ogólną o rozwiązaniach organizacyjno-technicznych, jakie należy zastosować przy budowie i eksploatacji zakładu z technologią BWRX-300" - powiedział Rafał Kasprów, prezes SGE. "To pierwszy krok, a my jesteśmy przygotowani do dalszego procesu regulacyjnego wraz z PAA" - dodał.

GEH i Synthos SA ogłosiły w październiku 2019 r. porozumienie o współpracy w zakresie potencjalnych aplikacji wdrożeniowych dla BWRX-300 w Polsce. Synthos, producent kauczuków syntetycznych i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany uzyskaniem niedrogiej, wolnej od emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej.

BWRX-300 to reaktor chłodzony wodą o mocy 300 MWe SMR z naturalną cyrkulacją z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje konstrukcję i podstawę licencjonowania ESBWR firmy GEH z certyfikatem NRC w USA. Dzięki radykalnemu uproszczeniu projektu, GEH przewiduje, że BWRX-300 będzie wymagał znacznie mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi projektami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

GEH uważa, że ​​dzięki wykorzystaniu istniejącej certyfikacji projektu ESBWR, wykorzystaniu licencjonowanych i sprawdzonych projektów paliw jądrowych, włączeniu sprawdzonych komponentów i łańcuchów dostaw oraz wdrożeniu innowacji upraszczających, BWRX-300 może, zdaniem GEH, stać się konkurencyjny kosztowo w stosunku do innych form wytwarzania.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
w
poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:39

najtaniej to byłoby chyba z Rosatomem jak Finowie.

Davien
środa, 4 listopada 2020, 19:15

I najmniej bezpiecznie, do tego uzalezniałoby nas od wrogiego państwa.

rmarcin555
piątek, 30 października 2020, 14:23

Szukają miejsca na zbudowanie prototypu i frajera, który za to zapłaci. Budowę SMR trzeba przemyśleć pod kątem konkretnego zastosowania. No i dobrze by było znać jakieś oszacowania kosztów, bo hasło "będzie lepiej niż u konkurencji" to trochę za mało.

tut
czwartek, 29 października 2020, 22:57

Elektrownie jądrowe w Polsce będą. Ktoś je z całą pewnością zbuduje. Może nie będzie to państwowy molach, ale to nie zmienia mojego stwierdzenia. Ja takie twierdzenie postawiłem już dość dawno i jak na razie nie zmieniam zdania.

wtorek, 10 listopada 2020, 20:19

Będą bo niema innego wyjścia.

w
poniedziałek, 2 listopada 2020, 12:42

juz widze prywaciarzy z Polski budujacych te elktrownie za własna kasę./ Co rusz potykam sie o powstałe w miejscy "sprywatyzowanego" polskiego przemyslu państwowego ,zakłady elektroniczne, fabryki sprzetu mechanicznego itd itd. Szyldy GO-GO oswietlaja drogi- to sa te zakłady ???

Tweets Energetyka24