Rosjanie sugerują natychmiastowe odcięcie Polski od gazu

11 maja 2021, 11:49
jamał europol gaz
Fot. Europol Gaz

Rosyjskie media biją na alarm, że Polska zamierza „przywłaszczyć sobie” część gazociągu Jamał - Europa. Wzywają również Moskwę do bardziej aktywnych działań wyprzedzających, w tym także wstrzymania dostaw gazu.

Rosjanie twierdzą, że z planów Gaz-Systemu wynika, jakoby polska spółka zamierzała zawłaszczyć sobie część systemu przesyłowego i wykorzystać go do obsługi terminalu LNG. Biją na alarm, że przez to Gazprom może stracić nawet 6 mld m3 rynku. 

W artykule autorzy zastanawiają się w jaki sposób "Warszawa zamierza przejąć udziały Gazpromu na wspomnianym odcinku". Rozważają, że Polska może zabezpieczyć Jamał w ramach kary, jaką UOKiK nałożył na Gazprom (29 mld zł, sprawa jest obecnie w Sądzie Ochrony Konsumenta po apelacji Rosjan). Drugim z podstępnym planów ma być odkupienie, ale nie takie zwykłe - "Warszawa może już zacząć wprowadzać działania mające na celu sztuczne obniżanie wartości rynkowej aktywów". 

"W każdym razie nasz kraj nie powinien oczekiwać od Polaków niczego dobrego. Może więc Rosja również powinna działać wyprzedzająco, pozostawiając „upartych partnerów” bez gazu nawet teraz?" - konkluduje finobzor.ru. 

Oczywiście poruszone tematy mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Moskwa jest ewidentnie niezadowolona z rozwoju relacji gazowych z Polska w ostatnich latach.  Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku oraz bolesny wyrok arbitrażu w sprawie PGNiG z Gazpromem w wyniku którego Rosjanie musieli przelać polskiej spółce 6 mld zł nie daje spokoju Kremlowi.

Polska dywersyfikuje dostawy i oprócz rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, budowy kolejnego w Gdańsku, Gaz-System konstruuje Baltic Pipe, czyli gazociąg, dzięki któremu będziemy mogli transportować gaz z Norwegii, przez Danię do Polski. 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Rty
środa, 12 maja 2021, 23:57

Gazprom powinien być zdelegalizowany a ruscy obłożeni sankcjami i wtedy Rossija usiądzie na tyłku

gonzog300@gmail.com
czwartek, 13 maja 2021, 17:23

Czeba będzie sięgnąć po łupkowy i oprócz tego jeść dużo kapusty żeby uzyskać gazy naturalne no i może wtedy wystarczy.

Mado
czwartek, 13 maja 2021, 00:15

Racja

Polak
środa, 12 maja 2021, 23:46

Po to jest potrzebny nord stream 2 ruskie zamykają kurek i koniec Polska nie ma gazu a Niemcy mają i Polakom sprzedają 10 * drożej i po to ta wojna

Polak
czwartek, 13 maja 2021, 13:07

Niemcy i Rosja to jak w drugiej wojnie swiatowej i historia sie powtarza i znow Roja i Niemcy.sie skumali sie i razem robia interesy te dwa kraje powinny zniknąć z mapy swiata bo to jest jak zaraza

Zbyszek
czwartek, 13 maja 2021, 13:01

Ale tę wojenkę z Rosją my zaczęliśmy w imię solidarności z ukrainą., która okradała Rosję z gazu. A kiedy Gazprom chciał puścić rurę przez Białoruś i Polskę omijając złodziei ukraińców to nasi durnie z W-wy na to nie zgodzili się. No to mamy Nord Stream 2! Brawo Rosja!!!

JKL
środa, 12 maja 2021, 23:04

Niech tak zrobią. Przeżyjemy.

Jakubek
czwartek, 13 maja 2021, 00:17

Jasne że przeżyjemy , ale również zwolni Nas to z obowiązku płacenia za najdroższy gaz jaki płaci Polska

jogi
środa, 12 maja 2021, 22:59

Żeby nie spotkało nas to co 4 lata temu Czechów ## BUM ##

Gruszwik
piątek, 14 maja 2021, 10:34

Z tego wynika, że powinniśmy zmniejszyć obsade rosyjskiej ambasady w Polsce. Nie potrzeba nam tutaj terrorystów.

Jacek a
czwartek, 13 maja 2021, 08:47

Będzie jeszcze gorzej

Lwöw
środa, 12 maja 2021, 22:58

Moskwa od dawna działa na szkodę Rzeczypospolitej.Ma w tym wielowiekową tradycję i doświadczenie.Nie rozumiem z kąd u nas tak niskie poczucie własnej wartości.Skoro największy kraj na świecie nie potrafi nas pokonać od tysięcy lat.

Siodlaj@kuca.jkm
czwartek, 13 maja 2021, 12:58

No nie udało się pokonać na 123 lata, potem wróciliśmy tylko dlatego, że Niemcy i Rosja w I wś znalazły się po przeciwnych stronach. A potem przez 50 lat znowu pod ich butem. Na długo przed zaborami ich wpływy w Polsce były bardzo duże, nawet wojny, w których Polska nie była stroną, toczyły się na naszym terytorium (III wojna północna).

Ak
czwartek, 13 maja 2021, 00:37

Skąd wzioles te tysiące historycznie to zupełnie niedawno w Moskwie panowała dynastia mongolska Szwedom zawdzięczają to kim są dzisiaj niestety Sobieskiemu teraz pod Wiedniem rozgromił Turcję naturalnego ich wroga

Tweets Energetyka24