Reklama

Gaz

Gaz-System uzyskał zgodę na budowę nowego rurociągu

  • Fot. policja.pl

Wojewoda Lubuski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Polkowice – Żary na terenie województwa lubuskiego.

Gazociąg o średnicy 300 mm i długości 63,7 km będzie budowany na obszarze województwa dolnośląskiego na terenie gmin: Polkowice, Jerzmanowa, Radwanice, Gaworzyce, a także w województwie lubuskim na terenie gmin: Niegosławice, miasta i gminy Szprotawa, Małomice i Żary.

Pozwolenie na budowę dla odcinka na terenie województwa dolnośląskiego zostało wydane we wrześniu 2015 r. Trasę projektowanego gazociągu zlokalizowano w większości wzdłuż istniejącego gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 250/200 mm. 

GAZ-SYSTEM S.A. prowadzi inwestycje, które nie tylko wpływają na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale też wiążą się z korzyściami gospodarczymi dla poszczególnych regionów. Budowa gazociągu Polkowice-Żary jest ważnym projektem umożliwiającym zwiększenie przepustowości istniejącego systemu przesyłowego na terenie Dolnego Śląska i województwa lubuskiego. Planowany gazociąg przebiega w obrębie Podstrefy Ekonomicznej w Żarach i jego wybudowanie uatrakcyjni ten teren pod przyszłe inwestycje  – powiedział Tomasz Stępień – Prezes GAZ-SYSTEM S.A.

Gazociąg Polkowice- Żary jest objęty Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. Nr 1501 z 2014 r. z późn. zm.).

Wykonawcy prac budowlanych zostaną wyłonieni w wyniku postępowań przetargowych na budowę dwóch odcinków gazociągu: Polkowice-Gaworzyce (na terenie województwa dolnośląskiego) oraz Gaworzyce-Żary (w województwie lubuskim).         

Zakończenie budowy gazociągu na terenie województwa dolnośląskiego planowane jest w 2017 r., a na terenie województwa lubuskiego w 2018 r.

Zobacz także: Ropa: Europa strategicznym celem ajatollahów

Zobacz także: PGNG poprawia wyniki w segmentach dystrybucji i wytwarzania

Reklama

Komentarze

    Reklama