Gaz-System: uszkodzony gazociąg w Murowanej Goślinie zacznie działać w lutym

31 stycznia 2018, 12:19
winter-681175_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

W czwartek Gaz-System zamierza uruchomić przepływ gazu w miejscu ubiegłotygodniowej awarii gazociągu w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Wskutek rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i pożaru zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne.

Gaz-System jest operatorem gazociągu, który uległ awarii. Zdarzenie miało miejsce w nocy z czwartku na piątek. Uszkodzonych zostało kilkanaście budynków. Trzy rodziny straciły dach nad głową. Nie było ofiar.

Rzecznik prasowy spółki Gaz-System Mariusz Kozłowski poinformował we wtorek PAP, że trwają prace nad przywróceniem pełnej sprawności gazociągu, który uległ awarii. "Pospawano nowy odcinek gazociągu o długości ok. 150 m oraz połączono go z odcinkiem istniejącego gazociągu o długości ok. 100 m. Przeprowadzono próbę wytrzymałościową, a obecnie trwa próba szczelności połączonych odcinków. Przepływ gazu w miejscu awarii zostanie uruchomiony 1 lutego” – podał Kozłowski.

Wskutek awarii bez gazu pozostawało ok. 3,5 tys. odbiorców z Murowanej Gośliny i kilkunastu innych miejscowości. Dostawy tego paliwa do wszystkich odbiorców zostały wznowione w poniedziałek.

Rząd przyznał trzem rodzinom, których domy spłonęły, 20 tys. zł pomocy doraźnej. Gaz-System jeszcze w ubiegłym tygodniu przekazał im po 10 tys. zł.

"W najbliższych dniach udzielimy kolejnego wsparcia w formie darowizny celowej dla rodzin dotkniętych skutkami awarii. Środki finansowe zostaną przekazane za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie i będą przeznaczone na wyposażenie lokali zastępczych m.in. w niezbędny sprzęt AGD i meble” – poinformował Mariusz Kozłowski.

W piątek, sobotę i poniedziałek przedstawiciele operatora gazociągu i ubezpieczyciela dokonali inwentaryzacji nieruchomości, które uległy uszkodzeniu. Rzecznik spółki podał, że w środę Gaz-System powinien dysponować już operatami szacunkowymi dla trzech zniszczonych i pięciu najbardziej uszkodzonych nieruchomości, do końca tygodnia - dla wszystkich pozostałych. "Wyceny wraz z propozycją odszkodowań będą przedstawiane na indywidualnych spotkaniach z rodzinami” - powiedział.

Gaz-System nie informuje na obecnym etapie, jakie mogły być przyczyny awarii.

"Bezpieczeństwo sieci przesyłowej jest dla spółki Gaz-System priorytetem. Zależy nam na wnikliwym wyjaśnieniu przyczyn zdarzenia. Będzie nad tym pracowała specjalnie powołana komisja przy udziale niezależnych, zewnętrznych ekspertów” – podał Mariusz Kozłowski.

Rzecznik podkreślił, że gazociąg był eksploatowany prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi dla gazociągów o takiej konstrukcji.

Śledztwo w sprawie sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów łatwopalnych, wszczęła poznańska prokuratura.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24