Fotyga pyta KE o katastrofę ekologiczną powodowaną przez Nord Stream 2

8 sierpnia 2019, 14:21
nsp2-pioneering-spirit-installing-the-pipeline-in-swedish-waters-1-axel-schmidt-201902-rhqest5-small-rgb-2
Fot. www.nord-stream2.com
Energetyka24
Energetyka24

Anna Fotyga zwróciła się do Komisji Europejskiej z pytaniami dotyczącymi braku działań wobec katastrofy ekologicznej powodowanej przez kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. Poniżej prezentujemy treść interpelacji.

Lista zarzutów przeciw budowie Nord Stream-2 jest długa, zaś skala i powaga zagrożeń wymaga zdecydowanej aktywności Komisji. Jednym z pomijanych obszarów są zagrożenia dla środowiska".

Przy budowie NS-2 cyklicznie dochodzi do wycieków szkodliwych substancji, których wielkość możemy mierzyć w dziesiątkach kilometrów kwadratowych. Awarie i wycieki nie są zgłaszane ani władzom państw basenu M.Bałtyckiego, ani międzynarodowym instytucjom. Wiemy, że do takich skażeń dochodziło w pobliżu Finlandii. Także niemieckie plaże, w tym obszary objęte ochroną Natura2000, zostały skażone toksycznym smarem, do czego Nord Stream 2 AG przyznał się dopiero po protestach. Duże obawy budzą prace na głębokościach, powodujące poruszanie osadów dennych. Niewiarygodne są zapewnienia w dokumentach, iż jedynie w niewielkiej ilości osady te przedostają się do wody. Pośpiech powodujący nie uwzględnianie prądów dennych przy kładzeniu rury i pogłębianiu torów, jest sprzeczny ze złożoną dokumentacją projektową.

Kolejnym problemem jest broń chemiczna, w tym bojowe środki trujące. Poprowadzenie gazociągu przez strefę zatopień chemicznych, w tym trudną do zbadania strefę rozproszonych zrzutów, jest niedopuszczalne i grozi katastrofą ekologiczną. Skorodowaną broń i amunicję nie da się zmapować prostymi narzędziami, stosowanymi przez konsorcjum Gazprom, oraz wspierające go niemiecki BASF-Wintershell i Uniper, austriacki OMV, brytyjsko-holenderski Royal Dutch-Shell oraz francuski Engie. 

Czy instytucje UE, w tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego, prowadzą stały monitoring NS-2 i czy przygotowały raport faktycznych zanieczyszczeń i strat dla środowiska oraz jakie podjęły dotychczas działania (kary, zakazy, wyjaśnienia)?

Czym można wyjaśnić milczenie Komisji, która jest świadoma katastrofalnego stanu populacji dorsza bałtyckiego, wobec inwestycji, która wznieca toksyczne chmury w rejonach składania ikry tej ryby? (fotyga.pl)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
EDB
środa, 25 września 2019, 14:06

Więcej skutków ekologicznych!

Niuniu
piątek, 9 sierpnia 2019, 19:06

Jak tak dobrze idzie Pani Poseł to może od razu zacznie się interesować nadciągającą katastrofą spowodowaną planami budowy BP - jak znalazł te same argumenty i zarzuty jak dla NS2. Pani Poseł może też się zainteresować nadciągającą katastrofą dla ekosystemu Zalewu Wiślanego z powodu rozpoczynających się prac przy słynnym przekopie mierzei wiślanej i mniej głośnej budowie szlaku z żeglugowego do Elbląga przez ten sam zalew, a są to też obszary NATURA 2000. Może wtedy Pani Fotyga zyska choć trochę na wiarygodności.

Tweets Energetyka24