Reklama

Elektroenergetyka

EuroPOWER: "Powstanie rynku mocy jest niezbędne" [RELACJA]

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Konferencja Energetyczna EuroPOWER to najważniejsze spotkanie dotyczące rozwoju sektora energii w Polsce stawiające sobie za cel omówienie najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących branży energetycznej. Trzeci blok tematyczny XXVI edycji Konferencji nosił tytuł:  „Rynek Mocy – przygotowania do pierwszej aukcji”.

Podczas dysusji prezes Urzędu Regulacji Energetyki zwracał uwagę na specyfikę sektora energetycznego: „Cykl inwestycyjny w energetyce przekracza cykl wyborczy i to jest największy problem. Nikt z polityków nie zawraca sobie głowy tym, co się wydarzy za 10 lat. A tak w energetyce się nie da”.

W opinii Macieja Bando: „Nie ma dziś innego rozwiązania niż rynek mocy”. Podkreślił on, że od co najmniej 4 lat publicznie postuluje wprowadzenie tego mechanizmu, ponieważ jest on koniecny dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego. 

Zdaniem prezesa URE nie należy sprowadzać dyskusji o przyszłości sektora wyłącznie do kwestii związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii: „Nie wierzmy w takie rzeczy, że energia odnawialna jest receptą na wszystko. Jest miejsce na rynku dla energetyki konwencjonalnej, jest miejsce na rynku dla energetyki odnawialnej” - przekonywał. 

W dyskusji wziął również udział Roman Targosz, Koordynator Projektów Energetycznych w Europejskim Instytucie Miedzi, który wyraził pewnego rodzaju votum separatum w stosunku do wypowiedzi aprobujących mechanizmy rynku mocy. „W Polsce nie mamy sytuacji krytycznej - to co się stało 2 lata temu było sytuacją wyjątkową. Ten incydent nie może przesądzać o decyzji o olbrzymich inwestycjach w nowe moce”.

W jego opinii remedium na bolączki sektora mogłaby być zmiana podejścia do Odnawialnych Źródeł Energii: „Gdybyśmy uwolnili mechanizmy blokujące OZE mieli byśmy nadwyżki mocy”.  

„Uważam, że dominującą cechą transformacji energetycznej jest elastyczność. Energetyka odnawialna w naturalny sposób schodzi ze swoimi cenami, staje się konkurencyjna (…) niedługo będziemy płacić za brak elastyczności. Co ją może wzmocnić? Przede wszystkim uwolnienie cen” - klarował przedstawiciel Europejskiego Instytutu Miedzi. 

W polemikę z Romanem Targoszem wszedł wiceprezes Taurona, Jarosław Broda, który zwrócił uwagę, że: „W Polsce, ani nigdzie w Europie, nie powstał megawat z OZE bez dofinansowania”. Menadżer w dalszej części wypowiedzi zgodził się z prezesem URE, podkreślając, że podstawowym problemem istotnie jest brak długoterminowej polityki energetyczno-inwestycyjnej. „Rynek mocy jest instrumentem przejściowym. Aby to dobrze wykorzystać trzeba wiedzieć dokąd podążamy” - skonkludował.

Zobacz także: „Energetyka węglowa skończy się tak jak epoka kamienia łupanego” [RELACJA]

Zobacz także: Zubowski: Toczą się postępowania prokuratorskie ws. budowy gazoportu [SKANER Energetyka24]

Reklama

Komentarze

    Reklama