EuroPOWER: Potencjał polskiej elektroenergetyki mniejszy, niż czeskiego ČEZ

25 listopada 2015, 13:51

Zdaniem prezesa Grupy Tauron możliwości inwestycyjne polskich koncernów są mniejsze nie tylko od spółek z zachodu Europy, ale również od czeskiego ČEZ-u. W związku z powyższym, żeby sprostać czekającym wyzwaniom, potrzebujemy opracowania nowego modelu rynku elektroenergetycznego, - stwierdził Jerzy Kurella. 

Szef Taurona, w pierwszej części swojego wystąpienia podczas Konferencji Energetycznej EuroPOWER, zwrócił uwagę na konstrukcję krajowego sektora elektroenergetycznego: „Znaczna część mocy wytwórczych w polskim systemie była budowana w latach 70, co oznacza, że w podobnym czasie kończy się okres ich eksploatacji. Oznacza to, że mniej więcej w jednym momencie te cztery firmy [Tauron, PGE, Enea, Energa przyp.red.] stają przed gigantycznymi wyzwaniami inwestycyjnymi. Obecny podział rynku nie do końca daje nam szanse na efektywne wykorzystanie wszystkich możliwości” - zwracał uwagę Jerzy Kurella, dodając równocześnie, że jesteśmy częścią Europy, a więc obszaru, na którym powinny funkcjonować pewne wspólne zasady solidarności i zaufania. 

W jego przekonaniu decyzje muszą zostać jednak podjęte na szczeblu politycznym i stać się częścią pewnej szerszej strategii: „Nowy kształt sektora to oczywiście decyzje właścicielskie, ale wydaje się, że mając na względzie bezpieczeństwo energetyczne oraz istotne wyzwania inwestycyjne, potrzebujemy nowego modelu rynku elektroenegetycznego w Polsce. Proces będzie oczywiście długotrwały i wymaga dalszych istotnych analiz, ale nie uciekniemy przed tym zagadnieniem” -mówił prezes Taurona. Jego zdaniem jest to nieuniknione zwłaszcza kiedy spojrzymy na możliwości polskich firm energetycznych, w porównaniu z koncernami europejskimi: „Każda z naszych spółek ma niewielki potencjał w tym zestawieniu. Nasze możliwości są mniejsze, a wyzwania zdecydowanie większe” - zauważył Jerzy Kurella, zwracając uwagę, że dotyczy to nie tylko Europy Zachodniej, ale także czeskiego ČEZ-u. „Uważam, że należy to zmienić” - zakończył szef śląskiej grupy.

Zobacz także: Kolejna umowa na modernizację Elektrowni Turów

Zobacz także: EuroPOWER: Zbyt późno rozpoczęto budowę nowych elektrowni

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Szwejjakobyły
środa, 25 listopada 2015, 19:26

Dobrze by było, gdyby w końcu tzw. rządy przestały przeszkadzać obywatelom produkować energię. Reszta wówczas mnie nie interesuje. Póki co zostaje robić swoje, nie oglądając się na jakieś wydumane bądź ustawione pod dyktando koncernów "ustawy". Z 10 lat temu, jeden człowiek niedaleko mego miasta postawił wiatrak - turbinę. Mimo, iż był znany i szanowany, wymyślono 1000 powodów, wg. których ten wiatrak przeszkadzał - jak nie innym ludziom, to oczywiście tzw. "prawu", i innym "ustawkom", itd. itp... Wiatrak stał przez lat parę bezczynnie... aż żal było na to patrzeć. W końcu człowiek ten dostał nakaz (jak to się stało dokładnie nie wiem) rozbiórki wiatraka... i ten w końcu przestał "szpecić krajobraz"... dzisiaj, właśnie tamtędy jadę - dosłownie obok tego miejsca stoi FARMA znacznie większych wiatraków (tak z kilkanaście) - oczywiście należy ona do jakiejś korporacji. Nikomu dziś nie przeszkadza. Tyle z lekcji historii dla naiwnych Polaków.

Tweets Energetyka24