Equinor ugina się pod presją i zwiększa liczbę kobiet we władzach spółki

16 listopada 2020, 14:23
f9fc57d99f294aa99bf1df96b8f94559
Fot. www.equinor.com

Norweski gigant Equinor zwiększa liczbę kobiet na najwyższych stanowiskach. To odpowiedź na pojawiające się regularnie zarzuty dotyczące „braku równowagi płci” w jego szeregach.

Reuters zauważa, że to pierwsza zmiana korporacyjna dokonywana przez nowego prezesa Andersa Opedala, który przejął stery w firmie na początku listopada.

Nowy komitet wykonawczy będzie liczyć 11 osób (w porównaniu do 12 poprzednio), a liczba kobiet w jego składzie wzrośnie z trzech do pięciu. Zdaniem Opedala wprowadzone zmiany dobrze oddają ducha firmy.

Anders Opedal obiecał również przyspieszenie inwestycji Equinora w energetykę wiatrową i słoneczną. „Jesteśmy gotowi do dalszego wzmacniania naszych ambicji klimatycznych, dążąc do osiągnięcia >zera netto< do 2050 r.” - mówił nieco wcześniej.

Co ciekawe, pomimo deklarowanej klimatycznej wrażliwości Opedal zapowiedział kontynuację linii firmy w zakresie zwiększania wydobycia ropy i gazu o 3% rocznie w latach 2019 - 2026. Firma spodziewa się równocześnie, że od 2030 stopniowo będzie spadać zapotrzebowanie na wymienione wyżej surowce. „Equinor zakłada, że do 2050 coraz więcej ropy i gazu będzie wykorzystywane w petrochemii”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
po trzecie sankcje
poniedziałek, 16 listopada 2020, 16:17

" ... od 2030 stopniowo będzie spadać zapotrzebowanie na wymienione wyżej surowce ...". Czyli jeśli się nie mylą model gospodarczy FR ma przed sobą jeszcze jakieś 15 lat względnego funkcjonowania. Inna kwestia to wprowadzanie na siłę do zarządu spółki zatrudniającej zapewne około 80% mężczyzn 45% kobiet do zarządu. To musi być mało efektywne, bo zazwyczaj kadry wewnętrzne są najlepsze. Ciekawe dlaczego feministki nie domagają się równouprawnienia na platformach wiertniczych, gdzie jest zagrożenie wybuchem? Albo na statkach obsługujących platformy wiertnicze? Toki ekspert - teoretyk zarządzania, który nie widział nigdy platformy ani statku to jednak nie jest równie dobry jak ekspert - mający pojęcie o praktyce...

Tweets Energetyka24