Ważna niemiecka spółka kończy finansowanie Nord Stream 2

24 lutego 2021, 13:03
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Pixabay

Spółka Wintershall kończy finansowanie dla gazociągu Nord Stream 2. Przedsiębiorstwo zapowiedziało, że nie planuje dalszych płatności związanych z projektem.

Jak podała agencja TASS, niemiecka spółka Wintershall Dea oświadczyła, że kończy finansowanie dla projektu Nord Stream 2. Firma ta udzieliła przedsięwzięciu pożyczki w wysokości 730 mln euro. Jak stwierdzono, zostały one zrealizowane przed nowelizacją amerykańskiej ustawy Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Dalsze płatności nie są planowane.

Niemiecka spółka była jednym z pięciu europejskich partnerów Gazpromu przy projekcie Nord Stream 2. W ramach zobowiązań finansowych, każde z tych przedsiębiorstw miało wesprzeć przedsięwzięcie kwotą 950 mln euro. Decyzja Wintershall oznacza, że spółka nie zamierza wypłacać brakujących środków.

image

 

Wintershall zasygnalizował w komunikacie, że amerykańskie sankcje przeciwko gazociągowi mogą zaburzyć harmonogram budowy Nord Stream 2, a sama spółka spodziewa się „ostrzejszego podejścia USA do podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
złośliwy
środa, 24 lutego 2021, 16:24

Ekscytujące. W końcu jakaś dobra wiadomość.

qwert
sobota, 27 lutego 2021, 00:47

Muszę cię rozczarować, temat nieaktualny

Z gor Alp
piątek, 26 lutego 2021, 23:30

Wintershall sie oficjalnie wycofal bo nie chce narazac amerykanskiego rynku zbytu dla BASF. Ale BASF bedzie uzywal tylko ruskiego gazu jak polskie Azoty. Pozostalym czterem:holenderskiemu Shellowi, francuskiemu Totalowi, niemieckiemu UNIPERowi, austriackiemu ÖMV to Amerykanie moga ale naskoczyc. To tak jak Bulgaria mogla byc hubem dla calych Balkanow gazu z South Stream a jest koncoweczka Turkish Stream. A hubem Turkish Stream na Balkany jest Serbia. Dla Kosova i Albani tez.

xd
piątek, 26 lutego 2021, 16:31

przeczytaj uważnie

Pan Ferdek
środa, 24 lutego 2021, 21:20

Jakie to szczęście, że upadające morale wiadomego towarzystwa można jeszcze próbować podtrzymywać planszą PILNE. A najbardziej zabawne jest to, że takie proste działania odnoszą skutek w tym towarzystwie i gawiedź łyka to jak pelikan rybę, choć nie ma to żadnego znaczenia dla dokończenia budowy NS2.

Oilprice
środa, 24 lutego 2021, 21:07

no to NS2 AG w to miejsce zaprosi do wspolpracy chinskiego giganta gazowego. I Chinczycy to zrobia z pocalowaniem reki i nie tylko Ruscy ale i Chinczycy beda mieli wplyw na energetyke Europy. Kto by pomyslal. Bo co to jest dla Chin 950 milionow? Jak oni maja pare miliardow w amerykanskich dluznych papierach. No to sie Amerykanie zdziwia.

Tweets Energetyka24