Premier Holandii proponuje budowę elektrowni jądrowych. "Nie chcemy być skazani na gaz od Putina"

1 marca 2021, 10:12
mark rutte pixabay
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Podczas niedzielnej debaty wyborczej premier Mark Rutte zaproponował budowę nowych elektrowni jądrowych w Królestwie Niderlandów, by w przyszłości kraj nie był skazany na "gaz od Putina z Rosji". Pomysł ten popierają koalicjanci.

W niedzielę wieczorem odbyła się w telewizji RTL Nieuws druga debata przed zaplanowanymi na 15-17 marca wyborami parlamentarnymi.

Stacja zaprosiła do udziału liderów sześciu największych partii: premiera Marka Rutte z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Geerta Wildersa z antyimigranckiej PVV, lidera chadecji Wopke Hoekstrę (CDA), przewodniczącą socjalliberalnej D66 Sigrid Kaag, przewodniczącą populistycznej Partii Socjalistycznej Lilian Marijnissen (SP) i szefa Zielonej Lewicy (GL) Jesse Klavera.

Wcześniejsza, piątkowa debata radiowa nie wzbudziła większych emocji. Tym razem było inaczej, głównie ze względu na propozycję zbudowania nowych elektrowni atomowych.

Podczas dyskusji premier wskazywał, że aby osiągnąć założone cele klimatyczne Holandia musi zbudować nowe elektrownie. "Wiatr nie zawsze wieje, nie zawsze świeci też słońce, a VVD nie chce być skazana na rosyjski gaz Putina z Rosji" - mówił premier Rutte.

Pomysł nie jest nowy. We wrześniu 2020 r. austriacka firma konsultingowa Enco opracowała na zlecenie rządu raport, w którym postuluje zbudowanie nowych elektrowni jądrowych.

Reklama
Reklama

Koalicyjni chadecy z CDA oraz socjalliberałowie z D66 popierają ten pomysł. Życzliwie odnosi się do niego również antyimigrancka partia PVV. Zdecydowanie przeciwko jest Zielona Lewica. Jej lider Jesse Klaver powiedział, że „absolutnie nie wchodzi to w grę" i zarzucił premierowi kłamstwo.

"Budowa elektrowni zajmie co najmniej trzydzieści lat, jak pan chce osiągnąć ustalenia paryskiego porozumienia klimatycznego dotyczące zmniejszenia emisji w ciągu 10 lat?" - atakował Klaver. Przeciwko wypowiada się również populistyczna Partia Socjalistyczna. Według socjalistów energia atomowa "nie jest ani bezpieczna, ani czysta".

Po zamknięciu w 1997 roku elektrowni w Dodewaard, Holandia posiada obecnie jedną elektrownię jądrową - w Borssele.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
leming
poniedziałek, 1 marca 2021, 17:24

Moim zdaniem premier Niderlandów podał się do dymisji z całym rządem w styczniu.To chyba jakaś zamknięta pętla czasu bo piszą znowu o Marku Rutte jako o premierze. Ta wypowiedź o gazie Putina wygląda bardzo dziwnie,ktoś go zmusza do zakupu tego gazu ?

mc.
środa, 3 marca 2021, 09:43

Tak, kanclerz Merkel.

DDR
poniedziałek, 1 marca 2021, 13:33

Ekoczerwona agentura Kremla jak zwykle na Nie

czytelnik D24
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:34

Tak właśnie wygląda "poparcie" dla NS2 w Europie Zachodniej.

Buczacza
poniedziałek, 1 marca 2021, 12:28

Pisałem o tym kilka m-cy temu . Naczelny rusofil tego forum był innego zdania. To dopiero początek następny kierunek Anglia. Przy okazji jak już to do końca. Mam wrażenie że nasi osobiści rosyjscy przyjaciele na tym forum tracą wenę ! Bo czym prostsze pytania sprawdzające tym większy kłopot z odpowiedzią. Trzeba być naprawdę wybitnym Polskim patriotą, żeby nie odpowiedzieć na proste pytania? Jednocześnie teksty w rodzaju o sprzedajnych marionetkach ? Tudzież o szczekaniu polskich polityków i historyków w kierunku Rosji? I tradycyjna odskocznia ukraińska w postaci faszystów? W połączeniu z miłością i oddaniem Rosji to nowa definicja polskiego patriotyzmu i polskiej racji stanu! Ostatnio też dowiedziałem się że Polska to prostytutka! A od jakiegoś czasu widzę te same komentarze toczka w toczkę. Pod którymi podpisują się różni komentujący? Natomiast największą gwiazdą jest Magda! Komentarz o rosji jak zawsze z miłością i oddaniem. Do tej pory się śmieję przepraszam śmiejemy się!! Magda proszę o więcej. Na nura do Egiptu dowcipów nigdy dość. Przy okazji nie wiem jak inni ale ostatnio zatrzęsienie imion żeńskich imion? Czyżby nowe wytyczne ?

Tweets Energetyka24