PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia kontraktu jamalskiego

15 listopada 2019, 09:42
840_472_matched__pvjl4a_840472matchedptg2frropa
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Zarząd PGNIG poinformował, że 15 listopada przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski - znanego jako kontrakt jamalski - z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Zgodnie z zapisami Kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r.

W ocenie Zarządu Spółki, dotychczas podjęte przez Grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku, realizowane zgodnie z obowiązującą Strategią Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 roku, w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.

Publikacja informacji dotyczącej zamiaru rezygnacji z możliwości przedłużenia obowiązywania kontraktu została opóźniona w dniu 2 lipca 2019 roku do dzisiaj zgodnie z Art. 17 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 58
SamYo19
sobota, 16 listopada 2019, 18:25

Niemcy zamkną elektrownie atomowe i uruchomią turbiny na gaz Rosji , powstanie jeszcze NS III i NS IV ,Niemcy uzależnią się od Rosji !!! Oni gaz a, my technologię niemiecką !! My musimy rozwinąć nasz LNG i gaz z Norwegii i USA i Katar i inni to będziemy trochę do przodu !!

kolod
sobota, 16 listopada 2019, 16:53

Nareszcie Gazprom ma z głowy Polske. Juz gazu nie bedziemy kupowac od Gazpromu tylko od Niemców. Dla Gazpromu te 9 miliardów metr. szesc. to mały pikus. Wszystko pójdzie NS I i NS II oraz SIła Syberii. Wiec o co tyle krzyku.

leming
sobota, 16 listopada 2019, 11:53

Bardzo dobra,polityczna decyzja.Przyniesie ona poprawę stosunków polsko-rosyjskich,skończą się fantasmagorie na temat zakręcania kurków.NS2 też niebawem zostanie ukończony i przestanie jątrzyć w naszych stosunkach,bo po prostu będzie.Niech między Polską a Rosją wyrosną Himalaje,dlatego też powinniśmy zaprzestać importu z Rosji ropy,węgla i innych surowców.

Tbf
piątek, 15 listopada 2019, 22:30

No to pora sadzić wierzbę energetyczną. Braki dostaw zniszczą przemysł chemiczny. A

MacGawer
sobota, 16 listopada 2019, 16:46

Rozsądni ludzie trzymają sie tak daleko od gazu jak to możliwe. Wybór tego paliwa do ogrzewania domu uważam za wielki błąd. Ale od dziesiecioleci trwa nagonka na to "ekologiczne" paliwo więc zużycie rośnie. Użyłem cudzysłowu gdyż w chwili gdy Niemcy zwiększyli indywidualną konsumpcję gazu spadła im jakość powietrza. Do tego stopnia, że KE wszczęła procedurę w tej sprawie. Oczywiście oficjalnie nikt nie oskarży o to gazu, winne są samochody które jak na ironię emitują coraz mniej zanieczyszczeń. Schroderyzacja najwyraźniej sięga dalej niż się nam zdaje, nawet europejscy specjaliści od ekologii jej się nie ustrzegli.

Wania
sobota, 16 listopada 2019, 16:24

Żartujesz chyba. Wszystko powinno zagrac. W ostaeczności jest możliwość zacumowania pływającego gazoportu i zakupów z Niemiec.

SimonTemplar
sobota, 16 listopada 2019, 06:59

Widać, że pojęcia większego o tym nie masz. Zakończenie realizacji kontraktu nie świadczy wcale o zakończeniu dostaw gazu z Rosji. Strony Polska i Rosyjska mają 3 lata na opracowanie i podpisanie nowego zanim dostawy gazu z Rosji zostaną przerwane. To bardzo dużo czasu. Obecnie pierwszy raz w historii Polska nie stoi na pozycji przegranego w negocjacjach, który to fakt Rosja bezlitośnie wykorzystywała. W latach 90tych ubiegłego wieku jeszcze niejaki Waldemar P. "wynegocjował" dla Polski ceny gazu na poziomie około 1000USD za 1 tyś.m3 gazu podczas gdy Niemcy- korzystając z tej samej linii przesyłowej - płacili za ten gaz nieco ponad 500 USD. Tak to wglądało. Na dzień dzisiejszy mamy taką opcję, że bierzemy gaz od Rosjan albo w rynkowych cenach i na ludzkich warunkach albo wcale. Bez łaski. Rosjanie albo się zgodzą i będziemy partnerami albo koniec zakupu najdroższego gazu w UE i zamykamy linię przesłową jaką jest gazociąg Jamał. Rosja.na to się przygotowała budując oba gazociągi NS1 i NS2 oraz przygotowując się do budowy NS3, a my przygitowaliśmy się i przygotowujemy podpisując umowy z USA i krajami arabskimi na dostawy gazu, budując gazoporty oraz gazociąg północny na.gaz od Norwegów. Gaz będzie w Polsce na pewno nieco droższy ale nie po 1000USD jak.swego czasu od rosyjskich braci. I na pewno.z dnia na dzien nikt nam kurka nie zakreci bez ostrzeżenia jak to juz 2krotnie robili Rosjanie udając, ze mają problemy. A w ciągu 3 lat można opracować wdrożenie alternatywy, chociażby w postaci budowy niwoczesnych elektrowni atomowych, minimum 2, co strasznie krytykują Niemcy i Rosjanje. Jak spojrzysz na mapę przebiegu instalacji gazowych w Europie ze szczególną uwagą na Niemcy to od razu zrozumiesz dlaczego tak jest. Wniosek? To kraje które nie zrobiły dywersyfikacji dostaw gazu jak Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia czy Bułgaria powinni sadzić wierzby energetyczne. Nie Polska. Niemcy będą wielkim hubem do dystrybucji rosyjskiego gazu w UE. Jak myślisz, zrobią to za darmo z dobrego serca czy chcą na tym świetnie zarobić? Ja stawiam na to drugie. Polityka dywersyfikacji gazu to jedyna świetna rzecz jaką udało się Polsce zrobić w 30letniej historii niepodległego kraju.

Młam
niedziela, 17 listopada 2019, 23:31

W punkt. Od siebie dodam, odnośnie końcówki twojego posta, nie tyle o zarobienie kasy, co o kontrolę, but na gardle i podział stref wpływów między Niemcami a Rosją. Pozdro.

Clan of Xymox
piątek, 15 listopada 2019, 18:37

Myślę , że PGNiGe podpisze nową umowę na dostawy gazu od Gazpromu. Orlen dalej kupuje rosyjską ropę, ale już na całkiem innych warunkach. Opłacało się zainwestować w Świnoujście.

Reklama
Tweets Energetyka24