Reklama

Portal o energetyce

Northvolt pozyskał miliardy dolarów na inwestycje - także w Polsce

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Firma Northvolt ogłosiła dzisiaj podpisanie emisji prywatnej o wartości 2,75 miliardów dolarów. Sfinansuje w ten sposób zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki ogniw bateryjnych w Szwecji oraz zwiększy zakres badań i rozwoju w swoich lokalizacjach w Szwecji i Polsce. Ma to na celu sprostanie wzrastającemu zapotrzebowaniu ze strony klientów zaangażowanych w przejście na zdekarbonizowane, elektryczne rozwiązania.

W emisji prywatnej uczestniczyli nowi inwestorzy z funduszy AP 1-4 i OMERS, równolegle z dotychczasowymi inwestorami: Goldman Sachs Asset Management i Volkswagen. Obecni właściciele AMF, ATP, Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited, Compagnia di San Paolo, Cristina Stenbeck, Daniel EK, IMAS Foundation, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania i Stena Metall Finans również biorą udział w emisji prywatnej.

Reklama
Reklama

Northvolt pozyskał już ponad 6,5 miliardów dolarów w postaci kapitału własnego i długu, wliczając w to emisję prywatną, aby umożliwić realizację planu rozwoju rocznej mocy produkcyjnej w Europie do ponad 150 GWh do roku 2030. Dodatkowo, Northvolt zabezpieczył kontrakty od kluczowych klientów o wartości ponad 27 miliardów dolarów, włączając w to BMW, Fluence, Scanię i Volkswagen. Celem Northvolt jest również utworzenie zakładu specjalizującego się w recyklingu, dzięki którym do 2030 roku 50 proc. surowców w produkowanych przez Northvolt ogniwach będzie pochodziło z recyklingu. 

"Dołączyli do nas światowej sławy inwestorzy i klienci, którzy podzielają misję Northvolt, mającą na celu stworzenie najbardziej ekologicznej baterii na świecie, która umożliwi przejście Europy na energię ze źródeł odnawialnych" - powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

Plany zwiększenia rocznej mocy produkcyjnej pierwszej gigafabryki Northvolt, Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, zostaną zwiększone z wcześniejszych 40 GWh do 60 GWh, aby sprostać zwiększającemu się popytowi ze strony kluczowych klientów, w tym między innymi zamówieniu firmy Volkswagen o wartości 14 miliardów dolarów, ogłoszonym wcześniej tego roku. Fabryka rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku.

– Od ponad roku produkujemy już ogniwa w naszym zakładzie pilotażowym Northvolt Labs w Szwecji, a od ponad 3 lat systemy bateryjne w fabryce w Polsce. Wykorzystanie tej wiedzy i doświadczenia na większą skalę to dla nas doskonała perspektywa – powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, Prezes Northvolt Poland. 

Aby móc sprostać swojej docelowej wydajności przewidzianej na rok 2030, Northvolt zamierza zbudować przynajmniej dwie kolejne gigafabryki w Europie w ciągu najbliższej dekady i aktywnie bada możliwości wybudowania następnej z nich w Niemczech. 

Northvolt przewiduje, że w tym samym czasie nastąpi znaczący wzrost w kwestii produkcji baterii w innych częściach europejskiego łańcucha wartości: od przetwarzania surowców, przez wytwarzanie komponentów i urządzeń, produkcję ogniw i systemów bateryjnych po recykling.

– Właśnie powstaje nowy przemysł europejski, wymagający znacznych inwestycji w nadchodzącej dekadzie. To budujące, że środowisko inwestorów tak wcześnie zauważyło tę możliwość. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach zobaczymy jeszcze więcej inwestycji w całym łańcuchu wartości – powiedział Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.    

Goldman Sachs Bank Europe SE i Morgan Stanley & Co. International plc pełnią rolę doradców finansowych Northvolt. (materiały prasowe)

Reklama

Komentarze

    Reklama