KGHM podpisze umowę z Amerykanami - pierwszy reaktor już w 2029 roku

23 września 2021, 14:43
WhatsApp Image 2021-09-23 at 14.51.16
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Zarząd KGHM w czwartek wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, amerykańską firmą NuScale Power LLC i PBE Molecule dot. przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii - poinformował w czwartek kombinat.

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors - małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule - firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii" - poinformowano w komunikacie spółki.

Reklama
Reklama

Dodano, że porozumienie zostanie podpisane w czwartek 23 września i będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku.

Spółka poinformowała, że zakłada ona, iż z pierwszy z reaktorów zacznie funkcjonować w 2029 roku.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Krzysiek
poniedziałek, 4 października 2021, 19:10

Budować - i to jak najprędzej. Tak na marginesie, mało się o ty mówi, ale w Polsce jest mała elektrownia atomowa od 70 lat!!. Reaktor w Świerku ma moc 30 MW. To mimo wszystko nie jest zabawka. Średniej wielkości reaktory w elektrowniach zaczynają się od 120 MW.

kato
sobota, 25 września 2021, 15:13

Moze coś bedzie ale nie w tych latach, amerykanie nie maja o tym pojęcia, moze jak zakupia w Rosji, albo wChinach.

rmarcin555
sobota, 25 września 2021, 11:29

To jest bardzo mało prawdopodobne, bo oznaczałoby, że KGHM wybudowałby instalacje tą w Utah. A tam cały proces decyzyjny trwa od jakiegoś czasu. Niemniej jednak powodzenia.

Jan z Krakowa
piątek, 24 września 2021, 15:12

Ta decyzja jest bardzo racjonalna. Super wiadomość dla polskiej gospodarki, nie da się jej uwalić i nas skazać na wegetację przy wysokich cenach energii. Teraz rozwój energetyki będzie szybki, co prawda wyimpasowano nas z węgla (przez napodpisywanie różnych zobowiązań ogr. emisję CO2, itd.) ale jest nowa możliwość energetyka jądrowa. Oczywiście, maszynka tandem komisja eur. -TSUE będą robić wszystko aby to uwalić i kierowca z tyłu no, niestety ,wierny sojusznik nasz państwo niemieckie ze swoimi pieskami. Ale jednocześnie nawet przy obecnej ekipie w Stanach jest parasol Ameryki nad naszą energetykąszczególnie jądrową.

Stary Grzyb
piątek, 24 września 2021, 10:20

Bardzo dobra wiadomość, tak trzymać i wzmacniać. Czyste, rozproszone, efektywne ekonomicznie źródło energii - oby takich w Polsce jak najwięcej, i oczywiście produkujących tyle energii, aby znacząca nadwyżka trafiała do sieci.

Tweets Energetyka24