Reklama

Klimat

Wolontariusze z korporacji będą edukować najmłodszych o smogu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wolontariusze pracujący na co dzień w międzynarodowych korporacjach z branży usług wspólnych dla biznesu w Krakowie będą edukować najmłodszych o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza w ramach trzeciej edycji programu „Biznes kontra smog”.

Dorota Franczukowska, koordynatorka programu z firmy PwC poinformowała we wtorek, że projekt społeczny "Biznes kontra smog" powstał przed dwoma laty z inicjatywy firmy konsultingowej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia Aspire, zrzeszającego największe firmy sektora SSC/BPO/IT w Krakowie. W tym roku zgromadził on 29 firm i organizacji z Krakowa i Małopolski.

Celem programu jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat smogu i czystości powietrza.

„Wolontariusze - pracownicy zaangażowanych firm, przygotowani merytorycznie przez Krakowski Alarm Smogowy prowadzą szkolenia, w tej edycji oczywiście przede wszystkim w formie zdalnej, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce” - zapowiedziała koordynatorka. 

Według niej program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby oddychać czystszym powietrzem. Wszystkie warsztaty są bezpłatne. 

Franczukowska poinformowała, że wyniki badan przeprowadzonych na grupie niemal 2,3 tys. pracowników firm zaangażowanych w program pokazują, jak bardzo potrzebne są projekty edukacyjne w zakresie czystego powietrza. 69 proc. respondentów oceniło jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jako niewystarczającą, a 19 proc. jako bardzo złą. Zdaniem 88 proc. badanych działania interesariuszy publicznych w celu poprawy jakości powietrza w mieście/regionie są za małe.

Jak wskazali organizatorzy przedsięwzięcia, problem zanieczyszczenia powietrza stał się jednym z istotnych wyzwań także dla pracodawców. Z badania przeprowadzonego wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog” wynika bowiem, że 61 proc. z nich rozważało lub rozważa zmianę miejsca pracy ze względu na zły stan powietrza w obecnym miejscu zamieszkania. 

Dodatkowo, 75 proc. wskazało, że oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego włączenia się w działania mające przeciwdziałać pogarszaniu się stanu powietrza w Polsce. 

PwC zapytało także respondentów o ocenę długoterminowych skutków zdrowotnych poszczególnych zjawisk, z jakimi jako społeczeństwo obecnie się zmagamy. 52 proc. badanych wskazało smog jako zjawisko najbardziej dotkliwe w skutkach dla zdrowia, 40 proc. wybrało zmiany klimatyczne, a tylko niecałe 8 proc. oceniło, że to COVID-19 może mieć najgorsze konsekwencje. 

W poprzednich dwóch edycjach programu 530 wolontariuszy z zaangażowanych firm przeprowadziło łącznie 1150 warsztatów dla 28 tys. dzieci i młodzieży.(PAP) 

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
  • smog
Reklama

Komentarze

    Reklama