Reklama

Ropa

Obajtek: Jestem zwolennikiem dialogu ze stroną społeczną

Fot. Orlen
Fot. Orlen

Jestem zwolennikiem dialogu ze stroną społeczną, będziemy zabezpieczać pracowników tak, żeby proces konsolidacji przeprowadzony był odpowiedzialnie i uczciwie – zapowiedział w piątek w siedzibie Grupy Lotos w Gdańsku prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak poinformowało biuro prasowe Grupy Lotos (GL) przedstawiciele płockiego koncernu spotkali się po raz kolejny raz z przedstawicielami związków zawodowych i rad pracowników w GL oraz członkami zarządu spółki.

"Znamy już strukturę konsolidacji PKN Orlen, PGNiG oraz Grupy Lotos. Wiemy jak docelowo będzie wyglądał połączony koncern multienergetyczny i jaka będzie w nim rola naszej firmy. Tworzone centra kompetencyjne wykorzystają nasze mocne strony" - mówiła, cytowana w komunikacie prasowym, prezes Grupy Lotos Zofia Paryła.

Dodała, że pozwala to zintensyfikować rozmowy ze stroną społeczną.

"Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić ten proces jeszcze w tym roku. Wiele czasu poświęciliśmy na stworzenie struktury tej transakcji. Chcieliśmy, aby to była operacja bezgotówkowa i udało się uzyskać na to zgodę akcjonariusza większościowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Skarb Państwa zwiększy swoje udziały w Orlenie do 50 procent. To wybija raz na zawsze argumentacje oponentów o potencjalnym wrogim przejęciu PKN Orlen" - podkreślił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Podano, że z uwagi na bogate doświadczenie GL, to właśnie w Gdańsku powstanie jedno z Centrów Technologii Wodorowych, które będzie prowadzić projekty badawczo-rozwojowe oraz integrować i koordynować prace z tego zakresu.

"Drugim obszarem są oleje bazowe i środki smarne. Przemawia za tym zarówno ugruntowana jakość produktów i rozpoznawalność marki w tym zakresie, ale też rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji. Kolejny argumentem jest planowana realizacja projektu inwestycyjnego w obszarze produkcji olejów bazowych grupy 2. i 3. – instalacji Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO)" - objaśniło biuro prasowe koncernu.

image

 

W Gdańsku zlokalizowane będzie również centrum logistyki kolejowej, za które będzie odpowiadać spółka Lotos Kolej.

"Czwartym, głównym centrum kompetencyjnym mają być, zgodnie z założeniami, operacje serwisowe związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. W tym kierunku zmierzają też aktualne działania podejmowane przez spółkę Lotos Petrobaltic. W kontekście działalności stricte poszukiwawczo-wydobywczej, wiodącą rolę przejmie PGNiG, do którego przesunięte będą kompetencje w tym zakresie z Lotos Petrobaltic i z Orlen Upstream" - głosi komunikat prasowy GL.

Podczas spotkania podkreślano, że mamy do czynienia z "połączeniem silnych podmiotów", a nie "ratowaniem jednego z nich", dlatego "nie ma mowy o optymalizacji poprzez redukcję zatrudnienia".

"W tym kontekście wielokrotnie padała też, składana już podczas wcześniejszych spotkań oraz wywiadów, deklaracja o braku planów co do zwolnień grupowych" - podano.

Prezes Obajtek zapewnił też, że po zakończeniu procesu konsolidacji nastąpi przegląd Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy wszystkich spółek całej połączonej Grupy Orlen, aby finalnie ujednolicić je wprowadzając najbardziej preferencyjne zapisy.

Kolejne spotkanie zespołów negocjacyjnych obu koncernów ze stroną społeczną zaplanowano na 28 maja.

Wizyta była efektem umowy o współpracy pomiędzy Grupą Lotos, PKN Orlen, PGNiG oraz Skarbem Państwa podpisanej w środę w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dokument dotyczy wybranej struktury scenariusza konsolidacji spółek. Podpisana umowa przewiduje taką formułę połączenia, która zagwarantuje stabilną kondycję finansową nowej firmy i uwzględni potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych. Wiodącą rolę w transakcji będzie mieć PKN Orlen.

Według założeń umowy, majątek przejmowanych spółek ma zostać przeniesiony do PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen przyzna akcjonariuszom Grupy Lotos oraz PGNiG, w ramach jednego lub dwóch odrębnych procesów połączenia.

W wyniku połączenia powstanie grupa o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama