Zapraszamy do lektury energetycznego podsumowania dnia!
Podpisane w połowie lipca porozumienie między Chinami a Unią Europejską, dotyczące wdrożenia idei gospodarki o obiegu zamkniętym w życie, to ważny krok w celu urzeczywistnienia unijnych ambicji o wyeliminowaniu problemu wydobycia surowców i gospodarowania odpadami. Z naszej rodzimej perspektywy nie jest to jednak świetlana przyszłość – polskie przedsiębiorstwa, z Grupą Azoty i Orlenem na czele, bardzo chcą rozwijać się w kierunku produkcji tworzyw sztucznych, co w nowej rzeczywistości może zakwestionować ekonomiczny sens tych inwestycji.
Prawie 300 mln złotych zarobiła Polska Grupa Górnicza w pierwszej połowie 2018 roku. Jest to zdecydowanie dobry wynik, tym bardziej, że osiągnięty w 3 lata po tym, jak z powodu zapaści w górnictwie, poprzedni rząd chciał radykalnie ograniczać wydobycie i zamykać kopalnie. Warto więc spojrzeć z szerszej perspektywy i przeanalizować najważniejsze trendy, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.
Dane o zapasach paliw w USA i produkcji surowca przez OPEC to dwa główne czynniki kształtujące sytuację na rynku paliw - podają maklerzy.
Pracownicy położonej na chilijskiej pustyni Atacama największej na świecie kopalni miedzi Escondida zagłosowali za strajkiem, odrzucając zaoferowaną im przez koncern BHP Billiton propozycję płacową - poinformował w czwartek Reuters.
3 września Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z produkcją energii elektrycznej. Nabór potrwa do 31 października 2018 r., a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r.
Przetarg na zakup prawie 1 terawatogodziny (TWh) energii elektrycznej w ciągu dwóch lat ogłosiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Utworzoną przez nią grupę zakupową tworzy kilkadziesiąt podmiotów, obsługujących 307 jednostek, także spoza Metropolii.
Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda, wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.
Ceny ropy naftowej na świecie spadają. Wynika to z niespodziewanego wzrostu zapasów tego surowca w USA oraz ze wzrostu produkcji w krajach OPEC i u partnerów kartelu.
KomentarzeLiczba komentarzy: 0