Energa postawi pierwszą stałą instalację fotowoltaiczną na wodzie

18 października 2019, 16:27
46526817775_b2e0a0d2b5_c
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Energa, jako pierwsza w Polsce zamierza umieścić na stałe panele fotowoltaiczne na wodzie. W ubiegłym roku przeprowadzono pilotaż takiej inwestycji - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Wykonawcą jest spółka Energa OZE. W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce" złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie inwestycji. Pozwoli to na skorzystanie z preferencyjnej pożyczki.

Wcześniej, bo już w 2018 roku Energa zrealizowała pilotażowy projekt pływających paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się pełnym sukcesem. Wersja testowa pływających paneli potwierdziła, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

"Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino – tam gdzie odbywał się pilotaż. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych" - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Meler, prezes Energa OZE.

Według Energi panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki. Mowa tu m.in. o wzroście temperatury ogniw oraz zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Tadeusz
poniedziałek, 21 października 2019, 12:40

A jak na pracę paneli wpływa wilgotność w tym środowisku?

Dobromir
sobota, 19 października 2019, 15:05

na zbiorniku elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu postawcie, tam parowanie wody bezpośrednio zmniejsza wydajność elektrowni

Tweets Energetyka24