Reklama

Elektroenergetyka

Enea uruchamia nowoczesny fundusz inwestycyjny

  • Fot. st.szer. Patryk Szymaniec
  • Fot. st.szer. Patryk Szymaniec
  • Fot. st.szer. Patryk Szymaniec

Wyszukiwanie i pozyskiwanie innowacyjnych projektów w Grupie Enea będzie zadaniem nowo powołanego funduszu VC Enea Innovation. Fundusz będzie wprawdzie inwestował głównie w projekty na wczesnych etapach rozwoju (seed i start up), ale niewykluczone jest również  wspieranie najlepszych spółek na etapie ekspansji i rozwoju. Szefem przedsięwzięcia został Krzysztof Hajdarowski.

„Uciekliśmy od gigantomanii, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jako spółka energetyczna nie jesteśmy w stanie sami wygenerować nowych technologii” - zwracał uwagę Paweł Orlof, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych. Dodał, że w związku z tym grupa poświęciła ostatnich 16 miesięcy na konsultacje służące wyborowi mechanizmu, dzięki któremu możliwe stanie się najbardziej efektywne realizowanie zadań związanych z innowacyjnością.

„Złożyliśmy do KRS wniosek o zarejestrowanie funduszu Venture Capital Enea Innovation (…) Tego typu fundusze są już powołane przez największe światowe spółki energetyczne - moim zdaniem zrobiliśmy to lepiej, niż EDF, Vattenfall, itd.”- mówił Paweł Orlof. Nadmienił, że fundusz został oparty na najlepszych światowych wzorcach, pochodzących z krajów, które osiągają w tej dziedzinie znaczące sukcesy: VC Enea Innovation to pierwszy w Polsce profesjonalny fundusz typu corporate venture capital. Działa zgodnie z najlepszymi praktykami w obszarze innowacji, które sprawdzają się w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Nie ma ograniczeń terytorialnych, ale w sposób szczególny jest zorientowany na krajowe przedsięwzięcia. Fundusz będzie aktywnym inwestorem, wspierającym spółki portfelowe w ich rozwoju” - wyjaśniał Paweł Orlof.

Struktura organizacyjna / Enea

Działalność VC Enea Innovation zostanie oparta na standardach TRL, które pozwalają określić, czy warto „wejść” w projekt i na jakim etapie się on znajduje. Środki przeznaczone na funkcjonowanie funduszu, posiadającego pięcioletni horyzont inwestycyjny, wyniosą w pierwszym etapie 50 milionów złotych. Dofinansowanie jednego projektu będzie mogło wynieść od 1 do 5 mln zł. 

Proces inwestycyjny funduszu / Enea

Na zakończenie Paweł Orlof zwrócił uwagę, że jednym z ważnych czynników, które miały wpływ na podjęcie przez Eneę decyzji o uruchomieniu tego typu narzędzia, były zasady przydzielania funduszy pochodzących z UE. Jeśli grupa starałaby się o ich pozyskanie, to proporcja wynosiłaby 75 - 25% na rzecz środków własnych. W przypadku startupów stosunek ulega znaczącej zmianie - zaangażowanie VC Enea Innovation pozwoli im, jako małym podmiotom, na uzyskiwanie dofinansowania z UE rzędu 50 - 70%.

Zobacz także: Szymański: konieczna solidarność klimatyczna

Zobacz także: GDF Suez potwierdza rezygnację z budowy Elektrowni Łęczna

Reklama

Komentarze

    Reklama