Emilewicz: rząd z nadzieją patrzy na górnictwo kosmiczne

21 listopada 2017, 14:17
Fot. Pixabay

Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym jest zainteresowanych wiele polskich firm - od start-upów po KGHM - powiedziała we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd przygląda się temu "z nadzieją".

"Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym zainteresowanych jest wiele polskich firm, także start-upów, ale także jeden z polskich globalnych championów - KGHM" - powiedziała wiceszefowa resort rozwoju podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej".

"Przyglądamy się temu, mamy nadzieję, że kilka z tych projektów znajdzie zainteresowanie zarówno w pozyskaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i w niedalekiej przyszłości w projektach z Europejskiej Agencji Kosmicznej" - zaznaczyła.

Jak wskazała Emilewicz, dzisiaj jest to niewielki obszar. "Dzisiaj, jakbyśmy mieli patrzeć statystycznie na podmioty zainteresowane, to jest kilkanaście. Jest to ambitne podejście. Obiecujące jest tu na pewno partnerstwo firmy KGHM(...) i również już dzisiaj finansuje kilka spółek zainteresowanych tym obszarem" - podkreśliła Emilewicz.

Górnictwo kosmiczne, znane również jako asteroid mining, to gałąź przemysłu przyszłości, związana z pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej. W 2015 roku Stany Zjednoczone wprowadziły w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców. Z kolei Luksemburg, od lat inwestuje w dobrze rokujące finansowo projekty sektora kosmicznego. Japonia z kolei rozważa wydobycie surowców na Księżycu.

Zobacz także: Nowy blok EC Żerań, czyli duży krok w walce z warszawskim smogiem [KOMENTARZ]

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
pkp kargo
wtorek, 21 listopada 2017, 16:31

cenzura

Inżynier
czwartek, 30 listopada 2017, 15:42

Ta kobieta chyba powinna się leczyć. Jeżeli takie mają być kadry dobrej, zmiany to należy zapytać dokąd nas zaprowadzą ci wróżbici?

Kóma
wtorek, 21 listopada 2017, 16:17

Taaak, nie możemy sobie poradzić z górnictwem w Polsce, a marzymy o kosmosie ? Ktoś tu chyba na mózg upadł !!!!

ewwq
niedziela, 3 grudnia 2017, 03:27

Boże zmiłuj się na Polską, jeśli nadzieja ma być w kosmicznych górnictwie. Obecnie nawet czystego złota leżącego na powierzchni Księżyca nie opłacałoby się sprowadzać na Ziemię.

Czytelnik
wtorek, 21 listopada 2017, 20:27

Czy ta Pani minister ma choć mgliste pojęcie ile kosztuje wystrzelenie satelity? Poważne mówienie o górnictwie kosmicznym w sytuacji ogromnych problemów z dostarczaniem zaopatrzenia na Stację Kosmiczną ?! Polska nie jest w stanie wystrzelić nawet cube satelity. To straszne, że ministrem jest ktoś o kompletnie żadnej wiedzy.

Reklama
Tweets Energetyka24