Emilewicz: rząd z nadzieją patrzy na górnictwo kosmiczne

21 listopada 2017, 14:17
Fot. Pixabay

Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym jest zainteresowanych wiele polskich firm - od start-upów po KGHM - powiedziała we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że rząd przygląda się temu "z nadzieją".

"Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym zainteresowanych jest wiele polskich firm, także start-upów, ale także jeden z polskich globalnych championów - KGHM" - powiedziała wiceszefowa resort rozwoju podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej".

"Przyglądamy się temu, mamy nadzieję, że kilka z tych projektów znajdzie zainteresowanie zarówno w pozyskaniu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i w niedalekiej przyszłości w projektach z Europejskiej Agencji Kosmicznej" - zaznaczyła.

Jak wskazała Emilewicz, dzisiaj jest to niewielki obszar. "Dzisiaj, jakbyśmy mieli patrzeć statystycznie na podmioty zainteresowane, to jest kilkanaście. Jest to ambitne podejście. Obiecujące jest tu na pewno partnerstwo firmy KGHM(...) i również już dzisiaj finansuje kilka spółek zainteresowanych tym obszarem" - podkreśliła Emilewicz.

Górnictwo kosmiczne, znane również jako asteroid mining, to gałąź przemysłu przyszłości, związana z pozyskiwaniem surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej. W 2015 roku Stany Zjednoczone wprowadziły w ustawodawstwie wewnętrznym wstępne regulacje dotyczące wydobycia pozaziemskiego i własności surowców. Z kolei Luksemburg, od lat inwestuje w dobrze rokujące finansowo projekty sektora kosmicznego. Japonia z kolei rozważa wydobycie surowców na Księżycu.

Zobacz także: Nowy blok EC Żerań, czyli duży krok w walce z warszawskim smogiem [KOMENTARZ]

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Ramon
środa, 22 listopada 2017, 16:40

Górnik w Polsce to panisko, przywileje jak się patrzy. Polski górnik kosmiczny to będzie jeszcze większe panisko, z jeszcze większymi przywilejami. Aż boję się pomyśleć ile te górnicze centrale związkowe wynegocjują "rozłąkowego" dla górników przodkowych na Księżycu.

Marek1
wtorek, 21 listopada 2017, 22:56

Kolejny minister wzbija sie na wyżyny absurdu i marzycielstwa. Kraj, który NIE potrafi wysłać na orbitę własnego satelity komunikacyjnego /obserwacyjnego chce realizować program górnictwa kosmicznego ?!?!?! A w ten kosmos, to nasze związkowe górniki na czym polecą ... ?

muminek
wtorek, 21 listopada 2017, 17:29

Oni naprawdę żyją w jakimś Kosmosie ...

SZARIK
wtorek, 21 listopada 2017, 17:03

Należy wystrzelić w Kosmos wszystkich związkowych funkcjonariuszy z polskich kopalń! Dzięki temu związkowcy będą fedrować na orbicie i nie obciążać finansowo naszego budżetu , ciągle ratującego upadające kopalnie.

Inwentor
wtorek, 21 listopada 2017, 16:43

Tego jeszcze nie było ! Ale mamy już agencje kosmiczną , która ma prezesa i wiceprezesów , więc może możemy utworzyć agencje ds pozyskiwania minerałów w kosmosie i WSGK ( Wyższa Szkołę Górnictwa Kosmicznego ) . Wszak wtedy braku innowacji nam nikt nie zarzuci.

Reklama
Tweets Energetyka24