USA nałożyły sankcje na Rosnieft za handel z Wenezuelą

19 lutego 2020, 10:42
Rosnieft_przejmuje_spolke_5941383
Fot. Flickr

Stany Zjednoczone nałożyły sankcję na spółkę Rosnieft Trading oraz jej szefa Didiera Casimiro. Powodem jest handel ropą z Wenezuelą

„W ciągu ostatniego miesiąca Rosnieft Trading był zaangażowany w organizację dostaw 2 milionów baryłek wenezuelskiej ropy do Afryki Zachodniej. Ponadto jesienią 2019 r. PDVSA planowała dostawy ropy od Rosnieft Trading, a następnie było to około 55 milionów baryłek” – czytamy w komunikacie amerykańskiej administracji. Casimiro miał odegrać kluczową rolę we wspieraniu wenezuelskiego przemysłu naftowego - podaje "Kommiersant". 

Biuro prasowe Rosnieftu potwierdziło informację. Rosyjskie MSZ zapewniło, że sankcje nie wpłyną na relacje Moskwy z Wenezuelą. 

Rosnieft Trading jest również głównym dostawcą do rafinerii Rosnieftu w Niemczech (rafinacja do 12,5 mln ton ropy rocznie). Ponadto, jak informował Reuters, wenezuelską ropę firma wysyła do rafinerii w Chinach i Indiach.

USA dają spółce 90 dni na zerwanie kontraktów w Wenezueli, w innym przypadku sankcje będą rozszerzone na kontrahentów.

Wenezuela znajduje się od kilku lat w zapaści gospodarczej, masy ludności znalazły się w sytuacji skrajnego ubóstwa. Prezydent Maduro przejął władze dyktatorską. Jednocześnie głową państwa ogłosił się lider opozycji Juan Guido, który ma wsparcie Stanów Zjednoczonych. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
jw
poniedziałek, 24 lutego 2020, 20:45

Widać że z każdej strony ruskim oligarchom dobierają się do skóry.

Wania
środa, 19 lutego 2020, 16:39

Wczoraj sąd apelacyjny w Hadze podtrzymał w mocy decyzję Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, który w 2014 roku przyznał byłym akcjonariuszom kompanii Jukos odszkodowanie w wysokości 50 mld dolarów za bezprawne znacjonalizowanie spółki przez rosyjski rząd. W 2004 roku aktywa pozostałe po Jukosie przejął Rosnieft. Teraz pieniądze te podlegają egzekucji międzynarodowej.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 19 lutego 2020, 13:00

Zdecydowanie to raczej nie jest dobry okres dla imperium ziemniaka!

Kiks
środa, 19 lutego 2020, 12:06

Chętni do biznesów? Lol

Tweets Energetyka24