Tesla uprości ofertę pojazdów i obniży ceny

16 lipca 2019, 12:58
840_472_matched__pscygl_840472matchedppotoi8081561849135800caccz
Fot. Wesley Fryer / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Amerykański producent pojazdów elektrycznych Tesla zadecydował o uproszczeniu swojej oferty, a także o obniżce cen trzech modeli marki: 3, S oraz X - podała we wtorek agencja Reutera. Tesla wskazała w oświadczeniu, że chce w ten sposób ułatwić klientom zakupy.

Koncern zarządzany przez Elona Muska zrezygnował ze standardowych wersji droższych pojazdów marki - SUV-a Model X oraz sedana Model S - i ograniczył ofertę do wariantów "Long Range" i "Performance". Producent zapowiedział zarazem obniżenie ceny tej pierwszej, tańszej opcji. 

W nowej ofercie ceny Modelu X mają się zaczynać od 84,99 tys. dolarów (wcześniej 88 tys. dolarów), a Modelu S - od 79,99 tys. dolarów (wcześniej 83 tys. dolarów). Wartości te nie uwzględniają ewentualnych dopłat i upustów państwowych. W USA federalne ulgi podatkowe na zakup samochodów elektrycznych Tesli są stopniowo wycofywane od początku 2019 r. 

Firma obniżyła również cenę najtańszego pojazdu w swojej ofercie, Modelu 3, do 38,9 tys. dolarów (wcześniej 39,9 tys. dolarów). 

"Aby kupowanie naszych samochodów było jeszcze łatwiejsze, ustandaryzowaliśmy globalną gamę pojazdów i uprościliśmy oferowane pakiety wyposażenia dla Modelu S, Modelu X i Modelu 3" - poinformowała firma w komunikacie. Producent dodał również, że ceny oferowanych pojazdów dostosowuje w taki sposób, "aby nadal zwiększać przystępność cenową dla klientów".

Na początku lipca Tesla ogłosiła rekordowe wyniki dostaw samochodów elektrycznych. Zgodnie z danymi firmy globalne dostawy trzech modeli w drugim kwartale 2019 r. wzrosły o 51 proc. rok do roku. Łącznie w okresie od kwietnia do czerwca amerykański producent dostarczył klientom 95,2 tys. samochodów, w tym ok. 77,6 tys. sedanów Model 3. 

Media podawały wcześniej, powołując się na wewnętrzną komunikację firmy, że po osiągnięciu nowego rekordu wydajności Tesla "prowadzi przygotowania" do zwiększenia produkcji samochodów elektrycznych w fabryce w kalifornijskim Fremont w USA. Jak wskazał Reuters, amerykański koncern spodziewa się dalszego wzrostu produkcji i dostaw w trzecim kwartale 2019 r. 

W Chinach, które są największym rynkiem zbytu Tesli, zmiany wprowadzone przez koncern spowodowały wzrost wyjściowych cen Modelu X (do około 115 tys. dolarów) i Modelu S (do około 113 tys. dolarów). Amerykański koncern buduje jednak fabrykę w Szanghaju, która ma produkować rocznie nawet 400 tys. pojazdów.  

Początkowo w ChRL mają powstawać wyłącznie sedany Model 3. Od ponad miesiąca Tesla przyjmuje zamówienia na te samochody. Ich ceny mają się zaczynać od 328 tys. juanów (47,5 tys. dolarów), czyli o 49 tys. juanów taniej, niż w przypadku pojazdów z importu. 

Na chwilę obecną Tesla wszystkie swoje samochody sprowadza do Chin ze Stanów Zjednoczonych. Tym samym nie może korzystać z lokalnych dopłat państwowych, a ponadto musi się liczyć z opłatami celnymi. (PAP) 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Urko
wtorek, 16 lipca 2019, 18:39

Budowa fabryki Tesli w Chinach to świetne posunięcie. Jakość wykonania Tesli jest jakby już "chińska", więc nie ma obawy by nowe mogły być gorsze.

Niuniu
wtorek, 16 lipca 2019, 15:55

Kosmetyka która zapewne i tak nic nie da. Koncern ten już dawno powinien ogłosić bankructwo.

Lacer
czwartek, 18 lipca 2019, 01:40

Jaki pech że to najlepiej sprzedający się samochód na świecie. Szansa na bankructwo zerowa. Mi akurat się podoba że wkoncu ktoś odszedł od benzyny.

Reklama
Tweets Energetyka24