Reklama

Gaz

Sejm: parlamentarzyści zgodnie za ustawą dotyczącą Baltic Pipe

Fot. Sejm
Fot. Sejm

Na posiedzeniu Komisji Energii i Skarbu Państwa w dniu 21 lutego odbyło się pierwsze czytanie ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Danią w sprawie gazociągu Baltic Pipe. Wszyscy obecni parlamentarzyści poparli projekt.

Komisja Energii obradowała razem z Komisją Spraw Zagranicznych.

Ustawa ma na celu ratyfikację umowy zawartej 11 grudnia 2018 roku. Dokument ten dotyczy części polsko-duńskiego gazociągu, które znajdą się poza polskim terytorium i wyłączną strefą ekonomiczną, ale których budowa zostanie sfinansowana przez inwestorów z Polski.

O wadze projektu mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. „Ta umowa jest niezbędnym elementem dla funkcjonowania ram prawnych gazociągu, który budujemy, dla projektu Baltic Pipe. Ten projekt posuwa się zgodnie z harmonogramem. Podział zadań między inwestorami to jest powód, dla którego umowa została zawarta, a ustawa jest procedowana” – powiedział.

„Za odcinek gazociągu począwszy od brzegu duńskiego do Polski odpowiada polski Gaz-System. Duński Energinet buduje odcinek na ternie Danii oraz odcinek podmorski łączący system Danii z gazociągami norweskimi. Część budowana przez Gaz-System przechodzi przez terytorium Danii i to dwukrotnie. Żeby można było zapewnić Gaz-Systemowi własność tego odcinka, potrzebna była umowa międzyrządowa” – podkreślił Naimski.

„W tej ustawie zawarte zostały możliwość odstępstwa na ternie królestwa Danii od prawodawstwa duńskiego na rzecz Gaz-Systemu i te odstępstwa już się dokonały. Po stronie duńskiej ta umowa nie ma wymogu ratyfikacji przez parlament, została już zatwierdzona” – dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama