Podpisano umowę na unijne dofinansowanie Baltic Pipe

15 kwietnia 2019, 13:34
gazpipe-laying-3
Fot.: Baltic Pipe
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


GAZ SYSTEM podpisał w poniedziałek w Brukseli umowę na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy UE ma wynieść blisko 215 mln euro.

Z tej okazji do belgijskiej stolicy przyleciał premier Mateusz Morawiecki.

Poza nim w uroczystości podpisania umowy w siedzibie Komisji Europejskiej wzięli udział pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, prezes GAZ-SYSTEM-u Tomasz Stępień, a także wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz komisarz ds. klimatycznych i energii Miguel Arias Canete.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Według GAZ SYSTEM-u zdolność przesyłowa nowego rurociągu ma wynosić 10 mld m sześc. rocznie.

Dofinansowanie ma zostać przeznaczone na realizację prac budowlanych zarówno dla gazociągu podmorskiego, łączącego systemy przesyłowe Polski i Danii, jak i na rozbudowę oraz modernizację polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

W styczniu KE poinformowała, że w budowę połączenia zostanie zainwestowane prawie 215 mln euro. Listę projektów energetycznych, które otrzymają dofinansowanie unijne zatwierdziły już kraje członkowskie. Wśród nich znalazł się duńsko-polski projekt.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
tutejszy
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 21:01

a gazociąg i tak nie powstanie. zawsze znajdą się setki przyczyn obiektywnych.tak naprawdę ogp gaz-system nie jest na to gotowy na wykonanie takiego zadania.nie wierzę w to by ta ekipa była w stanie zbudować gazociąg pod Bałtykiem. chyba że za 50 lat. będzie tylko ruchomy terminal LNG w Gdańsku.

Niuniu
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 20:46

Teraz ciekawe ile z tej puli dostanie Norwegia ile Dania a ile Polska lub firmy z tych państw.

prawieanonim
wtorek, 16 kwietnia 2019, 15:13

Od kiedy dofinansowania unijne przysługują państwom nie będącym członkami UE? Dania jeżeli będzie chciała dofinansowanie to sobie załatwi w Brukseli.

p-p-p
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 18:31

A może honorowo jak GAZPROM budować za swoje?

prawieanonim
wtorek, 16 kwietnia 2019, 15:09

Ale cię uwiera europejska solidarność.

Tweets Energetyka24