News E24: Polska chce dziś dopiąć sprawę Turowa. „Dalsze negocjacje mogą nie mieć sensu”

29 września 2021, 17:27
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Energetyka24

Według informacji z dwóch niezależnych źródeł, do których dotarł serwis Energetyka24, strona polska jest zdeterminowana, by zakończyć dziś negocjacje z Czechami w sprawie Turowa. Jak twierdzą rozmówcy portalu, Praga dostała „bardzo dobrą propozycję”, a jej odrzucenie może zakończyć rozmowy.

Jak dowiedział się portal Energetyka24, polscy negocjatorzy, którzy rozmawiają dziś z Czechami w sprawie Turowa są zdecydowani, by zakończyć dziś rozmowy i ustalić ostatecznie kształt umowy. Praga miała otrzymać od Warszawy „bardzo dobrą propozycję”, która ma odpowiadać na postulaty wysuwane przez stronę czeską.

Według informacji E24, odrzucenie tej oferty może skutkować przerwaniem negocjacji przez Polskę, która traci cierpliwość do czeskiego partnera. W tym momencie decyzja jest po stronie Czech - mówią źródła Energetyki24.

Trwająca obecnie runda rozmów rozpoczęła się 29 września. Negocjacje odbywają się w czeskim ministerstwie środowiska. Delegacji polskiej przewodzi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

image

 Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Tadeusz
czwartek, 30 września 2021, 13:51

Poszukałbym skutecznej drogi ograniczenia importu czeskich skód do Polski. Jest oczywiste, że za tym importem stoi potęga VW-AUDI, ale rozumiem, że miłościwie nam panujący prowadzą jakąś długofalową, przemyślaną politykę. Przynajmniej chciałbym w to wierzyć.

SPECJALISTA
czwartek, 30 września 2021, 09:58

Trzeba z całą stanowczością wytłumaczyć że z Turowa Polska wytwarza ok. 8% energii elektrycznej dla kraju i zaopatruje 3,2 mln gospodarstw domowych, a siłownie w Turowie były cały czas modernizowane ostatnio oddano do użytku blok nr 1 w 2021 r. Rozumiem zatem że jest 39 % Polaków popiera decyzje TSUE a tym samym skazuje 3,2 mln odbiorców na brak podstawowego dobra jakim jest prąd. Ciekawe co by powiedzieli gdyby ich ten problem dotyczył! To nie jest kiosk z gazetami że można zamknąć takie moce wytwórcze w jeden dzien. Trzeba by było je czymś pokryć np. gazem ale na to trzeba dużych nakładów. Wiec może podwyższymy podatki tym którzy są za likwidacja Turowa.

HeHe
sobota, 2 października 2021, 14:24

Po pierwsze to NIGDZIE nie ma mowy o LIKWIDACJI Turowa tylko o CZASOWYM WSTRZYMANIU pracy kopalni do momentu osiągnięcia porozumienia z Czechami co jest technicznie możliwe. Po drugie "trzeba z całą stanowczością wytłumaczyć", że elektrownia w Turowie wytwarza 3,5 % energii elektrycznej dla kraju a nie podane przez Pana 8% czy 7% o których mówią nasze władze a pierwszy wyrok TSUE mówi o wstrzymaniu pracy KOPALNI a nie ELEKTROWNI. Do elektrowni można dowieźć surowiec z innej kopalni co oczywiście jest dużo droższe ale należy pamiętać, że Czesi prosili nasze władze i PGE o rozmowy OD SZEŚCIU LAT i byli przez nich wszystkich "wysyłani na drzewo". Ktoś musi zatem ponieść konsekwencje nieudolności i niekompetencji naszych władz..

Egon
poniedziałek, 11 października 2021, 16:47

Ile czasu czeka polska na zwrot 400 h ziemi? Zawsze można zwrócić tereny w okolicy kopalni i będzie po problemie?

krzys
czwartek, 30 września 2021, 14:32

Nienawiść do PiS, wielu na tyle mocno zaślepiła, że zrobią sobie krzywdę, byle PiS oberwał. Podobne pytanie możesz zadać o to, dlaczego tak wielu u nas cieszy się z kar nakładanych na Polskę. Możesz pytać, kto finalnie będzie te kary płacił.

mmm
czwartek, 30 września 2021, 03:41

Czesi stracili cierpliwośc do Polaków jeśli wniesli skargę do TSUE. Faktycznie, Polska straci cierpliwość, i...? Wypowie Czechom wojnę?

rob ercik
środa, 29 września 2021, 22:35

Tik tak, rzeczywiście to Czesi są przyparci do muru...

M
środa, 29 września 2021, 23:46

Czesi z tej kary nic nie mają, a finalny wyrok może być mniej korzystny dla Czechów niż obecna ugoda.

rob ercik
czwartek, 30 września 2021, 12:00

Czy będą coś mieli czy nie to nie na pepiczki nałożono kary. Gdy nasz dzielny rząd się zdenerwuje to co? zajmiemy Zaolzie?

wifi
środa, 29 września 2021, 21:23

Negocjacje rozpoczeły się 29 września. Czy leci z nami pilot?

e
czwartek, 30 września 2021, 01:40

ostatnia runda. przeciez to jest negocjowane od miesięcy. tylko pepiki non stop zmieniają zdanie

Tweets Energetyka24